80 procent śmieci wyrzucanych do lasu to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań poprzez zużyte opony samochodowe, a skończywszy na meblach i dużym AGD.
A śmieci to przecież nie tylko problem estetyczny. Odpadki wywiezione przez ludzi są zagrożeniem dla zwierząt, często stając się dla nich śmiertelną pułapką, w której lub przez którą giną w męczarniach. Odpady to również źródło metali ciężkich, które powodują skażenie gleby, wód podziemnych i powierzchniowych. Ponadto rozkładające się śmieci mogą być przyczyną pożaru, ponieważ podczas rozkładu wytwarzają się gazy, które mogą prowadzić do samozapłonu. Uwalniają się też szkodliwe substancje do atmosfery. Sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów.
Leśnicy nieustannie walczą z nielegalnym wywozem śmieci i tworzeniem śródleśnych wysypisk. Zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne, za które grozi kara w wysokości 500 zł, a resort środowiska zapowiada podwyższenie wysokości jednorazowego mandatu karnego do 5 tys. złotych.
Z lasów Nadleśnictwa Gostynin wywieziono w 2019 r. 165 m3 śmieci tj. blisko 10 samochodów przeznaczonych do wywozu odpadów. Zbiór śmieci i koszty wywozu to ponad 50 tys. złotych.
W skali kraju te liczby są szokujące! W 2019 r. z terenów Lasów Państwowych zebrano i wywieziono 108 tys. m3, za łączną kwotę 20 mln złotych! To 2700 wagonów kolejowych wypełnionych śmieciami po brzegi!!!
W uświadamianiu jak wielkiej wagi jest to problem, pomagają akcje społeczne, w które chętnie angażują się Lasy Państwowe. Problem śmieci dotyka przecież każdego z 430 nadleśnictw w Polsce!
My – leśnicy Nadleśnictwa Gostynin – również zachęcamy do wzięcia udziału w takich przedsięwzięciach i promujemy akcję Zabierz5zlasu.
Na czym to polega? Ze spaceru do lasu np. teraz z grzybobrania, zabierz minimum 5 śmieci. Zrób to tylko z satysfakcją dla siebie albo sfotografuj i wrzuć do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania!
Las się nam odwdzięczy!
Nadleśnictwo Gostynin
Napisz komentarz
Komentarze