Sprawa została zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich. Poniżej odpowiedź z Wód Polskich.
"Szanowni Państwo,
Nawiązując do poniższego zgłoszenia informuję, że w dniu dzisiejszym pracownicy Zarządu Zlewni we Włocławku przeprowadzili wizję terenową Wisły w Płocku. Potwierdzono występowanie nagromadzonej w porcie piany, w której stwierdzono pojedyncze sztuki śniętych ryb z gatunku leszcz. Ze względu na różne stadium rozkładu śniętych ryb, mało prawdopodobne wydaje się, by ich śnięcie spowodowane było jednym wydarzeniem. Pracownicy przeprowadzający wizję podejrzewają, że zaobserwowane szczątki zwierzęce, podobnie jak zanieczyszczenie, znalazły się w porcie na skutek naturalnego działania wiatru i ruchu wody i mogą pochodzić z różnych lokalizacji w Wiśle.
Tym niemniej o zaistniałym fakcie powiadomiono drogą pisemną i elektroniczną Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, z prośbą o przeprowadzenie stosownych badań, w celu wykluczenia ewentualnego zagrożenia dla życia biologicznego w Wiśle.
W ramach omawianej wizji terenowej dokonano dodatkowego przeglądu Wisły w rejonie Płocka i poniżej, pod kątem występowania zanieczyszczeń. Poza lokalizacją z poniższego zgłoszenia, nie stwierdzono występowania śniętych ryb ani zastoisk, w których gromadziłyby się znaczne ilości zanieczyszczenia.
Dziękuję bardzo za zgłoszenie i pozdrawiam,
Andrzej Sadowski
Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie"
fot. Koło Partii Zieloni w Płocku
Napisz komentarz
Komentarze