Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy 1 Grudnia 1939 r na 18 Stycznia, a w uzasadnieniu napisano, że nazwa bez podania roku nie powinna być kojarzona z wydarzeniami historycznymi dziejącymi się w konkretnym dniu, w tym także z dniem 18 Stycznia 1945 roku. Rada nadaje jej jednak jednoznaczną treść związaną z założeniem w tym dniu Polskiego Czerwonego Krzyża.
Historyk Przemysław Nowogórski pochodzący z Gostyninie jest zaskoczony bronieniem przez radnych nazwy 18 Stycznia.
- Wszyscy doskonale wiedzą, że nazwa ulicy 18 stycznia w Gostyninie upamiętnia tak zwane wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną w 1945 r. Udawanie, że jest inaczej na nic się zda. Wyzwolenia, w znaczeniu przyniesienia wolności, nie było. Nie da się rozdzielić wejścia wojsk sowieckich na ziemie polskie w latach 1944 – 1945 od wprowadzenia komunizmu czy stalinizmu w PRL. Takie rozróżnienie jest efektem ewidentnego nieuctwa w zakresie historii.
W głosowaniu nad zmianą nazwy ulicy jedynie dwóch radnych wstrzymało się od głosu: Jan Głodowski z PiS i Tadeusz Majchrzak z IdG. Wszyscy pozostali głosowali za zmianą nazwy.
Zgodnie z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze o zmianie trzech gostynińskich ulic: 18 Stycznia na 1 Grudnia 1939, Władysława Figielskiego na ppłk. Zygmunta Kostkiewicza i Leona Rewekanta na Karola Mikulskiego.
and.
Napisz komentarz
Komentarze