Działanie to poprzedziła decyzja społeczności szkolnej, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego szkoły oraz wystąpienie z wnioskiem o nadanie szkole imienia.
Ogromny dorobek kompozytorski i pedagogiczny Romualda Twardowskiego, popularność jego utworów na całym świecie potwierdziła słuszność podjętych działań.
Co wiadomo o patronie Szkoły Muzycznej?
Urodził się 17 czerwca 1930 roku w Wilnie, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość. W latach 1946-50 pełnił obowiązki organisty w wileńskich kościołach, m.in. w uniwersyteckim kościele św. Jana, gdzie organistował 100 lat wcześniej Stanisław Moniuszko.
W 1952 roku Romuald Twardowski rozpoczął studia kompozycji w wileńskim konserwatorium, które ukończył w roku 1957. Po przyjeździe do Warszawy kontynuował studia w Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Woytowicza. W Paryżu uczył się u słynnej Nadii Boulanger. W roku 1972 podjął współpracę z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych twórczość kompozytora jest w pełnym rozkwicie. Dzieła symfoniczne i chóralne przynoszą Twardowskiemu wiele nagród w kraju i za granicą. Kompozytor często podróżował po Europie, Azji, Rosji i Afryce.
Jego muzyka jest pełna wewnętrznego dramatyzmu i stanowi oryginalne zjawisko w powojennej muzyce polskiej. W ostatnim czasie muzyka Romualda Twardowskiego jest coraz częściej wykonywana na Zachodzie.
Wybór patrona Miejskiej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyninie wynikał z profilu jej kształcenia. Postać Romualda Twardowskiego stanie się przykładem w drodze do osiągania szczytnych celów absolwentów tej placówki.
Urząd Miasta Gostynina
gostynin.pl
Napisz komentarz
Komentarze