Reklama

Dyspozytornie zostają

Zgodnie z planami strony rządowej, od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze miało zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Na szczęście plany te uległy zmianie.

Jakie były plany

Wojewoda mazowiecki planował likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Jak alarmowali medycy – dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby to jedno – o wysłaniu karetki decydować miałby dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się radni województwa mazowieckiego.

Jak wynika z przesłanego przez służby wojewody do urzędu pisma, NFZ zamierza jednak aneksować dotychczasowe umowy z pogotowiem dotyczące pracy dyspozytorni na dotychczasowych zasadach. Przedłużenie tych umów „pozwoli na zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego i przeprowadzenie postepowań konkursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w terminie umożliwiającym dokonanie stosownych zmian organizacyjnych i prawnych przez świadczeniodawców” – czytamy  piśmie.

Jak poinformowały służby wojewody, obecnie twa proces legislacyjny, który ma na celu wydłużenie do roku okresu koncentracji dyspozytorni medycznych.

To dobra decyzja

 Marszałek Adam Struzik przyjął tę decyzję ze zrozumieniem. Zauważa, że zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywołałoby niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i stanowiłoby zagrożenie dla mieszkańców Mazowsza.

– Dlatego decyzję o przedłużeniu terminu zmian uznaję za rozsądną. Cieszę się, że nasze argumenty zostały przyjęte. To nie czas na takie rewolucje. Teraz priorytetem władz powinno być zapewnienie sprzętu i środków ochrony dla szpitali – dodaje marszałek.

– Mam nadzieję, że likwidacja dyspozytorni nie tylko odsunie się w czasie, ale i całkowicie zostanie zawieszona. Obecny system sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza teraz, gdy można powiedzieć, że jesteśmy cały czas na linii frontu w walce z koronawirusem. Wprowadzanie zmian w takim momencie i w tak krótkim czasie jest absurdalne – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Będzie tak samo

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane miały być dwa rejony – 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W skład pierwszego wchodzi 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski oraz miasto Płock. Z kolei w skład drugiego – 6 powiatów: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tanais 19.11.2020 16:28
Niech Pan Michał B coś dorzuci z tego co mu ten podły PiS dał.

no... 19.11.2020 20:17
Tanais 19-11-2020 16:28
Niech Pan Michał B coś dorzuci z tego co mu ten podły PiS dał.
A skąd ten pis wziął- cieniasie

Tanais 20.11.2020 02:09
Na pewno nie dała że swoich AKS

Och 18.11.2020 17:20
I mamy kolejny sukces władzy - chciała coś spartolić ale się powstrzymała.

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama