Wśród pieśni znalazły się takie, które są doskonale znane w naszej – polskiej – tradycji, jak: „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Przybieżeli do Betlejem”, ale pojawiły się także utwory śpiewane przez chrześcijan w kulturze latynoskiej, chińskiej i angielskiej. Koncert był okazją do opowiedzenia najważniejszej historii z dziejów świata. Historii, którą znamy z tekstu Ewangelii, a której centralną postacią jest Jezus Chrystus – narodzony w Betlejem, wychowany w Nazarecie, ukrzyżowany niedaleko murów Jerozolimy, zmartwychwstały i oczekiwany przez tych, którzy „umiłowali Jego przyjście” (jak możemy przeczytać w tekście Nowego Testamentu).
Kto wystąpił dla gostynińskiej publiczności?
José i Noelia Giovanini są Argentyńczykami. Wraz z dwójką dzieci, od prawie dziesięciu lat, mieszkają w Polsce pod Warszawą. Talent i pasja muzykowania to stały elementem ich życia rodzinnego, jednak głównym powodem dla którego przyjechali do naszego kraju było pragnienie dzielenia się miłością Chrystusa z Polakami. Pracują jako nauczyciele języka hiszpańskiego i służą w lokalnym, warszawskim, Kościele zielonoświątkowym oraz w Płocku. Dla gostyninianin zaśpiewali pięć pieśni, wśród nich znane w hiszpańskojęzycznym kręgu kulturowym: „Que bueno llegó la Navidad” i „Qué bonito es cantar al Señor en Navidad”.
Natalia Arciszewska, z wykształcenia muzyk (absolwentka Instytutu Muzykologii UW) i studentka ostatniego roku afrykanistyki, powróciła niedawno z rocznego pobytu na statku misyjnym Logos Hope, gdzie była częścią międzynarodowego zespołu wraz z którym docierała, z różnymi formami pomocy, do mieszkańców Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jej debiutancka płyta „Zrodzone ze słabości” zawiera osiem kompozycji zainspirowanych tekstem biblijnym. W Starej Betoniarni zaśpiewała między innymi kolędy: „Uciekali” i „Nie było dla Ciebie miejsca”. Natalii towarzyszyła, śpiewając i grając na wiolonczeli, studentka Akademii Muzycznej, Małgorzata Burzyńska z Łodzi.
Donna Delik pochodzi z Hongkongu, wychowała się w rodzinie buddyjskiej, ale w wieku 16 lat usłyszała Ewangelię i miłość Chrystusa zdobyła jej serce. Jest z wykształcenia pielęgniarką, służyła misyjnie wśród muzułmanów w Azji i Afryce. Od kilkunastu lat mieszka w Polsce, gdzie u boku męża – pastora Kościoła zielonoświątkowego – dzieli się nadzieją otrzymaną w Jezusie Chrystusie. W Gostyninie zaprezentowała dwie pieśni w języku kantońskim: „Pasterze szukający Jezusa” i „Jezus – najpiękniejszy prezent (dar) od Boga”. Donnie akompaniował Zbigniew Jędrzejczyk – muzyk i nauczyciel gry na gitarze.
Pomysłodawcą i organizatorem koncertu „Kolędy świata” był Kościół zielonoświątkowy – placówka misyjna w Gostyninie, który to nie po raz pierwszy (i nie ostatni) angażuje się w społeczne działania w naszym mieście. Duchowny tego Kościoła, absolwent teologii biblijnej i pastoralnej, Piotr Syska, znany jest niektórym mieszkańcom z takich gostynińskich inicjatyw jak: „Bliskie spotkania z…”, „Aktywnie z Brazylijczykami”, „Antymina – nie daj się wysterować na minę”, „Lato pełne Boga” czy „Między kulturami”.
kefas
Napisz komentarz
Komentarze