Reklama
Reklama

Szybować nie pełzać

Wiosna, podobnie jak życie duchowe człowieka, zawiera w sobie wewnętrzny dynamizm. Dzięki temu wybudza nas z letargu i marazmu, otwiera na marzenia o przyszłości.

Prymas Wyszyński „Idącym w przyszłość” mówił, że „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”. Temat Ojczyzny jest związany również z majowymi dniami: Świętem Pracy, Dniem Flagi RP (od 2004 r.), obchodzonym też jako Światowy Dzień Polonii oraz kolejną rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja (1791 r.).

Nad naszą Ojczyzną czuwa Maryja – Królowa Polski, która promieniuje miłosierdziem z Jasnej Góry. Od ponad tysiąca lat, od chrztu, naród polski „wziął ją do siebie”. Matka naszego Pana i Zbawiciela, Matka Kościoła, jest naszą Matką. Jej wstawiennictwo wspiera nas w zmaganiach z kusicielem, z przeciwnościami, z własną słabością. Jej przykład pobudza nas, byśmy szukali woli Bożej w naszym codziennym postępowaniu. Oddanie się Jej do dyspozycji jest pewną drogą do tego, aby zwycięstwo Jezusa objawiło się w nas samych, naszych rodzinach, środowiskach i całej Ojczyźnie.

Od wieków istnieje zwyczaj składania w ofierze Maryi darów i klejnotów, pamiątek rodzinnych, orderów czy sygnetów. Jest to znak ludzkiej wdzięczności i włączenia się w hołd, który Bóg złożył Maryi, ustanawiając Ją Królową. Każdy z nas ma przyłączyć się do uwielbienia Królowej Polski przez przyozdobienie korony Maryi pokonywaniem swoich wad, zawierzeniem Bogu, ufnym znoszeniem niedogodności, służbą na rzecz potrzebujących wsparcia czy zrozumienia. Codziennie – od 8 grudnia 1953 roku, po uwięzieniu Prymasa Tysiąclecia – o 21.00 płyną na cały świat z duchowej stolicy naszej Ojczyzny słowa Apelu Jasnogórskiego: „Maryjo, Królowo Polski…”.

W tym szczególnym momencie naszej najnowszej historii, jaki obecnie przeżywamy, na prośbę papieża Franciszka, Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podjęła inicjatywę modlitewną o ustanie pandemii. Modlitwa będzie sprawowana przez kolejnych 30 dni maja w największych sanktuariach maryjnych świata. I tak, 3 maja br. cały Kościół powszechny będzie się łączyć w modlitwie z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Stolica Apostolska prosi, abyśmy 3 maja br., w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, w jedności z duchową Stolicą Polski, modlili się zwłaszcza w czasie nabożeństw majowych lub modlitwą różańcową w kościołach i w domach, w intencji zakażonych i chorych na COVID-19.

Poczucie obdarowania sprawia, że zaczynamy pojmować nasze życie nie tylko jako niezasłużony dar, ale także jako zadanie, które trzeba wypełnić, odpowiedzialnie zrealizować. Stąd chcemy rozwijać skrzydła do lotu i szybować w nowe, nieznane dotąd przestrzenie. Takie spojrzenie pomaga nam zrozumieć, jak zachować duchową świeżość, jak nie dać się zwariować rozpędzonemu i rozwijającemu się w zawrotnym tempie światu. To z kolei chroni nas od stagnacji, przyzwyczajeń, działa przeciw rutynie, przyzwyczajeniom, które są nazywane naszą drugą naturą.

ks. Leszek Smoliński

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama