„Uchwała antysmogowa” obowiązuje od 11 listopada 2017 r.
Głównym celem uchwały jest doprowadzenie do obniżenia poziomów stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu poprzez wprowadzenie ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw.
Uchwała antysmogowa wprowadza konieczność wymiany nieekologicznych źródeł ciepła (kotłów, pieców, kominków) oraz zakaz spalania najgorszych jakościowo paliw. Zmiany te będą jednak zachodzić stopniowo, tj:
− od dnia 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE;− od dnia 1 lipca 2018 r. obowiązywać będzie zakaz spalania paliw tj:
• muły i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem,
• węgiel brunatny oraz paliwo stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla,
• węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
• paliwo zawierające biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.− od dnia 1 stycznia 2023 r. obowiązywać będzie zakaz użytkowania kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:201;− od dnia 1 stycznia 2028 r. obowiązywać będzie zakaz użytkowania kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012;− od dnia 1 stycznia 2023 r. obowiązywać będzie zakaz użytkowania kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu lub użytkownicy będą musieli je wyposażyć w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
Użytkownicy posiadający kotły klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli korzystać z nich do końca ich żywotności.
Przed zakupem pieca, warto upewnić się u sprzedawcy bądź producenta, czy posiada on certyfikat i jest zgodny z wymaganiami ekoprojektu. Należy też przy tym pamiętać, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.
Ponadto informujemy, że Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zamieścił na swojej stronie internetowej w dziale „uchwała antysmogowa” praktyczne informacje dotyczące przyjętych regulacji:
https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html
Napisz komentarz
Komentarze