W większości z niewielkim efektem, m.in. dlatego, że nie wiemy, co właściwie wpływa na temperaturę w mieszkaniu – wynika z ankiety „Lato w mieszkaniu”, zrealizowanej przez Cordia Polska na przełomie czerwca i lipca 2021 r.
Najczęściej próbujemy pomóc sobie w czasie upałów, zasłaniając okna (67%), wietrząc mieszkanie (58%) i pijąc dużo napojów (68%). Sporo osób włącza też wentylator (48%). Nieco mniej popularnymi sposobami na radzenie sobie z gorącem jest wychodzenie z mieszkania w chłodniejsze miejsce (18%), robienie sobie zimnych kompresów czy rozwieszanie w mieszkaniu mokrych ręczników czy prześcieradeł (11%). Część ankietowanych w czasie upałów ogranicza też gotowanie (22%).
Mimo tych wszystkich zabiegów, wysoka temperatura w mieszkaniu to norma. Jak wynika z ankiety Cordia Polska, upały nie stanowią problemu tylko dla 16% ankietowanych, którzy mają w domu optymalną temperaturę. Dla kolejnych 9% nagrzewające się mieszkanie jest problemem tylko w teorii, bo ratuje ich klimatyzacja. Pozostali jednak spędzają letnie miesiące na mniej lub bardziej udanych próbach obniżenia temperatury w swoich czterech ścianach. 22% ankietowanych wprost przyznaje, że sobie z tym zadaniem nie radzi, a próby ochłodzenia mieszkania nic nie dają.
Nie wiemy, co wpływa na temperaturę w mieszkaniu
Możliwe, że walka z temperaturą byłaby bardziej wyrównana, gdybyśmy wiedzieli więcej o tym, co na nią wpływa. Tymczasem tylko 8% ankietowanych potrafi poprawnie zaznaczyć wśród wymienionych te czynniki, które mają znaczenie dla temperatury w mieszkaniu. O ile większość zdaje sobie sprawę z roli liczby i wielkości okien, ich ekspozycji na różne strony świata, a także kwestii piętra, na którym dane mieszkanie się znajduje, to wiedza o pozostałych, równie istotnych czynnikach jest raczej niewielka. Przykładowo z tego, że na wysoką temperaturę w mieszkaniu wpływa m.in. wilgotność powietrza i kolor elewacji, wie mniej niż co 2. respondent. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że rolę w domowych upałach odgrywają też m.in. używany sprzęt elektroniczny (28%) czy aranżacja przestrzeni, np. zastosowanie dywanów (15%).
– Kupując czy wynajmując mieszkanie, w którym planujemy spędzać dużo czasu latem, warto wziąć pod uwagę także to, czy lokal będzie się nagrzewał. Wpływają na to zarówno parametry budynku, jak kolor elewacji czy grubość ścian, jak i aranżacja otoczenia. Dla przykładu: im więcej zieleni, tym niższa temperatura na osiedlu. Nie bez znaczenia jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie, a także ekspozycja okien. Najgoręcej będzie w mieszkaniach na wysokich piętrach, które mają ekspozycję południową i południowo-zachodnią. To popularne mieszkania, jasne i słoneczne, jednak to właśnie one najszybciej się nagrzewają. Jak sobie z tym radzić? Pomaga, jeśli mieszkania są przewietrzane na tzw. „przestrzał”, czyli z oknami ulokowanymi na przeciwległych elewacjach lub narożnikowo. Liczy się także sama aranżacja przestrzeni. Dywany, grube zasłony i inne tego typu „ozdoby” skutecznie utrzymują ciepło. Plama słońca na dywanie może oddawać w lecie tyle energii, ile wysokiej klasy grzejnik! Warto o tym pamiętać - podpowiada Łukasz Węcławski, Dyrektor ds. Architektury w Cordia Polska. Ankieta „Lato w mieszkaniu” została zrealizowana na przełomie czerwca i lipca 2021 r. internetowo na próbie 161 respondentów – mieszkańców miast i budynków wielorodzinnych.
Cordia jest jedną z największych grup deweloperskich i inwestycyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest silną i dobrze znaną marką obecną w średnim i średnio-wysokim sektorze rynku sprzedaży na Węgrzech, w Polsce i Rumunii, realizuje także dwa projekty pilotażowe w Hiszpanii. W 2020 r. kupiła brytyjską firmę deweloperską Blackswan Property, a także 15,9% udziałów w Argo Properties NV, duńskiej firmie aktywnej na rynkach mieszkaniowym i rewitalizacji miast w Niemczech. Na polskim rynku została właścicielem spółki deweloperskiej Polnord. Wszystkie z tych transakcji zostały częściowo sfinansowane z funduszy pozyskanych z emisji obligacji przeprowadzonej w ramach Bond Funding for Growth Scheme, programu uruchomionego przez Narodowy Bank Węgier. Cordia Group ma 20 lat doświadczenia i jest dumnym laureatem wielu międzynarodowych nagród, w tym: „ULI Global Awards for Excellence” przyznanym przez ULI, „Best Mixed Use Project in Europe” International Property Awards, Bloomberg TV, The New York Times, a także „Best Purpose Built Project Worldwide” przyznanym przez International Real Estate Federation (FIABCI).
Katarzyna Sołowiej
Napisz komentarz
Komentarze