Reklama
Reklama

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Genewie, Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

UNICEF szacuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy, nawet 100 tysięcy dzieci w tym regionie może cierpieć na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Ten stan bezpośrednio zagraża ich życiu. Do tej pory, średnia roczna liczba przypadków niedożywienia u dzieci była tam dziesięć razy niższa.

Prawie połowa (47%) wszystkich kobiet w ciąży i karmiących piersią jest poważnie niedożywiona. Ten stan może mieć fatalne konsekwencje dla matki i dziecka. Może powodować komplikacje okołoporodowe, ryzyko śmierci matki podczas porodu czy niedożywienia u dziecka.

W skonfliktowanym regionie Tigraj zniszczony jest system żywnościowy, medyczny i wodno-sanitarny. Od ich funkcjonowania zależy przetrwanie dzieci. Ryzyko wybuchu epidemii jest wysokie, szczególnie w przepełnionych miejscach pobytu przesiedlonych rodzin, gdzie trudno o zachowanie prawidłowej higieny.

W ubiegłym tygodniu byłam w dystryktach Wajirat i Gijet, które były praktycznie niedostępne podczas konfliktu. Zobaczyłam warunki, w jakich żyją dzieci. W wielu miejscach nie było zapasów żywności terapeutycznej potrzebnej do leczenia ostrego niedożywienia, nie było antybiotyków. Placówki medyczne nie miały elektryczności, a dzieci nie były szczepione od miesięcy.

Niedawna eskalacja konfliktu w sąsiednich regionach Afar i Amhara, gdzie prawie 1,5 miliona ludzi już boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, dodatkowo pogarsza warunki w całej północnej Etiopii. Dziesiątki tysięcy osób zostało przesiedlonych. Sklepy spożywcze zostały splądrowane. Bez pomocy humanitarnej, liczba niedożywionych dzieci wzrośnie powyżej już i tak alarmującego poziomu. UNICEF niesie teraz pomoc, aby zaspokoić chociaż podstawowe potrzeby dzieci i ich rodzin.

Potrzebujemy swobodnego dostępu do regionu Tigraj, aby zapewnić wsparcie, którego dzieci pilnie potrzebują. Obecnie w naszych magazynach w tym regionie mamy 6900 kartonów gotowej do spożycia żywności terapeutycznej. To wystarczy, aby leczyć poważne niedożywienie u zaledwie 6900 dzieci.

Walka z katastrofalną sytuacją żywnościową, medyczną i wodną wymaga pomocy humanitarnej na masową skalę. To oznacza, że ​organizacje pomocowe muszą mieć możliwość wykonywania swojej pracy i misji bez przeszkód. UNICEF apeluje do wszystkich stron o przestrzeganie ich podstawowego obowiązku ochrony dzieci. Dramatyczny kryzys żywnościowy w regionie Tigraj i w sąsiednich regionach jest spowodowany konfliktem zbrojnym i mogą go rozwiązać tylko strony konfliktu.

 

dr Monika Kacprzak

Rzecznik Prasowy

UNICEF Polska

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama