Zastosowanie narzędzi monolitycznych do frezowania
Istnieje wiele zastosowań narzędzi monolitycznych jednak jednym z najczęstszych jest frezowanie. Frezowanie jest rodzajem obróbki skrawania polegającym na wprawieniu w ruch obrotowy stosownego narzędzia. Podejmowanie działań związanych z frezowaniem najczęściej wynika z potrzeby obróbki różnego rodzaju płaszczyzn, powierzchni kształtownych, uzębień, rowków czy też kanałków. Narzędzia monolityczne do frezowania wyróżniają się dużą twardością, dzięki czemu można – za ich pośrednictwem – kształtować nawet bardzo wytrzymałe materiały (aluminium, metal, drewno, plastik). Najpowszechniejszym, spotykanym współcześnie materiałem używanym do wykonania frezowanych narzędzi monolitycznych są węgliki spiekane.
Zastosowanie narzędzi monolitycznych do wiercenia
Kolejnym przykładem procesu skrawania, w którym wykorzystuje się narzędzia monolityczne, jest wiercenie. Proces ten tłumaczy się jako skrawanie w pełnym materiale z użyciem specjalistycznego narzędzia (wiertła). Jego efekt wiąże się z otrzymaniem otworu, którego przekrój jest najczęściej kołowy. Istnieje wiele rodzajów wierteł monolitycznych, a ich dobór zależy od potrzeb użytkownika. Niezwykle istotna jest geometria tego typu narzędzia oraz wykonanie go z odpowiedniego materiału, gwarantującego wysoką wydajność, precyzję, a także trwałość narzędzia. Proces wiercenia najczęściej zaczyna się od wiercenia wstępnego. Wykonuje je się po to, by uniknąć oporu podczas wiercenia wiertłem o mniejszej średnicy.
Zastosowanie narzędzi monolitycznych do gwintowania
Gwintowanie jest jedną najpopularniejszych metod obróbki metalu skrawaniem. Polega na kształtowaniu gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych z użyciem dedykowanych do tego celu narzędzi. Gwintowanie stosuje się na przykład wtedy, gdy chcemy wytworzyć mechaniczne połączenia. Narzędzia monolityczne wykorzystywane w procesach gwintowania to: frezy gwintujące, wiertła, nawiertaki, narzynki, gwintowniki, a także wygniataki. Podobnie jak w przypadku wiercenia, również i narzędzia służące gwintowaniu powinny zostać wykonane z dobrych materiałów i posiadać odpowiednią geometrię po to, by zapobiegać negatywnym skutkom zbyt dużych posuwów. Tego typu narzędzia idealnie nadają się do wykonywania zarówno otworów przelotowych, jak i nieprzelotowych.
Napisz komentarz
Komentarze