W sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 21:00 w podziemiach kościoła wierni Apelem Jasnogórskim rozpoczęli obchody. W podziemiach kościoła przygotowane zostały wystawy prezentujące: historię kościoła, przydrożne krzyże i kapliczki parafii, prace plastyczne dzieci. Wśród eksponatów na szczególna uwagę zasługiwała drewniana monstrancja wykonana w 1945 roku przez księdza Edmunda Smolińskiego, która została wypożyczona z Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
W niedzielę, 29 sierpnia, odbyła się uroczysta suma dziękczynna. Koncelebrze przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba. W homilii ksiądz biskup nawiązał do historii kościoła, jego konsekrację porównał do wotum dziękczynnego za zakończenie Wielkiej Wojny. Wspomniał również o trudnej pracy rolników, którzy w tym szczególnym dniu dziękowali Bogu za plony. Wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy: Pacyny, Remek, Podczach, Modela, Kamionki, Przylask, Słomkowa, Janówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Pacyńskiej, grupa 50 plus z Pacyny i Szkoła Podstawowa im Janusza Kusocińskiego w Pacynie. W procesji z darami oprócz tradycyjnej wody, wina i chleba znalazły się prezenty dla świątyni i proboszcza. Mieszkańcy wsi Kamionka ofiarowali kielich i patenę, pracownicy Szkoły Podstawowej w Pacynie kwiaty, kosz ze słodyczami i makietę kościoła, pani Joanna Hrk ze Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju obraz przedstawiający kościół, pracownicy Urzędu Gminy w Pacynie ofiarowali ornat.
Listy gratulacyjne do proboszcza i wiernych skierowali: Starosta Powiatowy, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej i Wójt Gminy Pacyna. Po nabożeństwie mieszkańcy i goście spotkali się na placu przy kościele na poczęstunku. Był czas na wspólne rozmowy i zabawę. Ksiądz proboszcz Zbigniew Ciechomski dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tak doniosłej uroczystości.
parafiapacyna.pl
Napisz komentarz
Komentarze