Czym jest agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które samodzielnie oraz niezależnie stanowi źródło prądu elektrycznego. Dzięki wyposażeniu w silnik spalinowy, może wytwarzać prąd w miejscach oddalonych od sieci. Agregaty prądotwórcze, z uwagi na ich konstrukcję, dzielone są na:
- walizkowe – są to agregaty o niewielkiej wadze, które zostały wyposażone w uchwyt ułatwiający przenoszenie w wybrane miejsca.
- przenośne – są najbardziej popularne wśród tego typu urządzeń. Ich konstrukcja przystosowana jest do transportu. Mogą być wyposażone w pojedynczą oś z dwoma kółkami albo ramię z uchwytami.
- stacjonarne – urządzenia generujące największą moc. Przeważnie stosowane są jako zasilanie awaryjne dla części lub całego obiektu.
Agregat prądotwórczy wyposażony jest w silnik wysokoprężny lub benzynowy z rozruchem ręcznym albo elektrycznym. Może być zasilany benzyną lub dieslem. Dodatkowo dzieli się na dwie grupy, w zależności od jego przeznaczenia. Są to agregaty prądotwórcze w zastosowaniu lądowym lub agregaty prądotwórcze w zastosowaniu morskim.
Gdzie wykorzystuje się agregaty prądotwórcze?
Jak już zostało wspomniane, tego typu urządzenia stanowią samodzielne źródło prądu. Prościej ujmując są autonomicznymi zespołami, których zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Korzysta się z niego w momencie awaryjnego dostępu do sieci lub gdy tego dostępu w ogóle nie ma np. na działce. Bardzo często wykorzystywany jest na budowach, które oddalone są od sieci elektrycznej. Urządzenia tego typu wykorzystuje się także podczas robót drogowych czy na ścieżkach leśnych, na łódkach, a także w coraz bardziej popularnych w Polsce, Food Truckach. Dodatkowo można wykorzystywać je w gospodarstwie domowym czy domku letniskowym, gdzie agregat może okazać się bardzo przydatny. Podsumowując, agregaty prądotwórcze odnajdują swoje zastosowanie w praktycznie każdym miejscu czy branży przemysłowej, budowlanej, a także sprawdzają się w domu. Więcej informacji na stronie tooles.pl.
Czy agregat trzeba uziemić?
Odpowiadając na pytanie odnośnie uziemienia trzeba zaznaczyć, że jest to bardzo ważna kwestia, zapewniająca bezpieczeństwo podczas pracy generatora prądotwórczego. Pamiętając o tym, że agregator prądotwórczy, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza prąd, może stanowić zagrożenie porażenia nim. Zwłaszcza w wilgotnych warunkach lub w razie uszkodzenia izolacji któregoś z odbiorników zasilonych z generatora. Generator musi więc być zawsze uziemiony, dzięki czemu można zapobiec porażenia prądem, które stanowi zagrożenie życia i zdrowia. Aby uziemić agregat, można użyć miedziany przewód o przekroju takim samym lub większym niż przewód połączenia odbiorników. Jeżeli podłącza się odbiorniki posiadające już uziemienie, należy zastosować kabel uziemiający.
Napisz komentarz
Komentarze