1. Floks wiechowaty – kolory i zapachy
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech, jakimi odznaczają się floksy wiechowate, to ich przepiękne i czyste barwy oraz wspaniały zapach. Są to byliny, które przyciągają do naszych ogrodów motyle i pszczoły. Ponadto floks wiechowaty to niezwykłe bogactwo odmian i gatunków.
Liczne krzyżówki pozwoliły bowiem uzyskać bardzo spektakularne zabarwienie płatków, gdzie obok jednorodnych barw: czerwonych, białych, fioletowych czy różowych, dochodzi do ciekawych zestawień kolorystycznych. Do jednych z bardziej oryginalnych należy floks wiechowaty z kwiatostanami, gdzie płatki są różowe z neonowo zieloną obwódką, czy floks z białymi płatkami przeciętymi pionową różową kreską.
2. Płomyk wiechowaty w kuchni
Nie każdy wie o tym, że floksy wiechowate mają również swoje kulinarne, a także lecznicze zastosowanie. Wiedzieli jednak o tym Indianie Ameryki Północnej. Kwiaty floksów wiechowatych są jadalne i charakteryzują się korzenno-słodkim smakiem, dlatego często używane są do dekorowania ciast i słodkich deserów.
3. Floks wiechowaty na kwiat cięty
Floks wiechowaty to roślina osiągająca nawet do metra wysokości. A to w połączeniu z obfitymi i pięknymi kwiatostanami sprawia, że floksy wiechowate stanowią doskonały kwiat cięty. Co ważne, zachowują one swoją świeżość nawet kilka dni (2-4), ciesząc pięknym kolorem i bardzo przyjemnym zapachem.
4. Podwójne kwitnienie floksów
Płomyk wiechowaty należy do roślin ozdobnych, które przy odpowiednim prowadzeniu mogą zakwitnąć dwa razy w roku – latem i jesienią. Jeśli latem obetniemy przekwitły kwiatostan, to istnieje duża szansa, że floks zakwitnie ponownie jeszcze raz na jesień, stanowiąc tym samym piękną ozdobę jesiennego ogrodu.
5. Uprawa długowiecznych floksów wiechowatych
Floks wiechowaty to wieloletnia bylina, która może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. Najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym i wilgotnym – trzeba go regularnie podlewać. Dobrze wpływa na niego nawożenie i ściółkowanie. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Płomyki wiechowate sadzić można zarówno wiosną, jak i jesienią.
Napisz komentarz
Komentarze