Dlaczego obróbka balkonu blachą nie jest najlepszym rozwiązaniem?
Okapniki balkonowe odpowiedzialne są za odprowadzanie wody do rynien lub poza konstrukcję balkonu. Dzięki nim woda opadowa nie wnika w głąb płyty balkonowej oraz nie ścieka po ścianach budynku, doprowadzając do jego niszczenia. Standardowo stosowana obróbka blacharska balkonów wykonywana jest z blachy ocynkowanej o grubości od 0,55 do 0,75 mm i choć mogłoby się wydawać, że jest ona odpowiednim rozwiązaniem, okazuje się, że w rzeczywistości może przysparzać wielu problemów.
Podstawową przyczyną, która sprawia, że blacha na balkonie nie sprawdza się w roli okapników, jest sposób jej montażu. Obecnie, kiedy klasyczną papę na lepiku zastąpiła papa termozgrzewalna, okapniki z blachy najczęściej montowane są bez zastosowania żadnej izolacji na podkładzie cementowym, który zazwyczaj pozostaje wilgotny. Oddziaływająca na ten element wilgoć, temperatura oraz dwutlenek węgla zawarty w powietrzu doprowadzają więc do korodowania blachy na jej styku z podłożem. W konsekwencji strefa okapowa traci swoją szczelność, przez co nie jest w stanie skutecznie odprowadzać wody poza konstrukcje. Do takiej samej sytuacji dochodzi także, kiedy obróbka blacharska balkonu montowana jest poprzez jej zatopienie w zaprawie uszczelniającej, wykorzystywanej coraz częściej do wykonania warstwy hydroizolacyjnej. Stykające się z nią okapniki, choć teoretycznie zabezpieczone przed korozją ulegają uszkodzeniom, gdyż zaprawa uszczelniająca działa na nie tak samo, jak mokry beton czy cement.
Dodatkowo wiotka blacha montowana na nierównym podłożu balkonu niemal nigdy nie będzie idealnie do niego przylegać na całej szerokości konstrukcji. W związku z tym wykonując za jej pomocą okucie balkonu, niemal niemożliwe jest uzyskanie kluczowej dla strefy okapowej szczelności. To wszystko to jednak wyłącznie nieliczne powody, które sprawiają, że obróbka balkonu z blachy nie jest w stanie spełnić swojego zadania. Więcej na ten temat przeczytać można natomiast w artykule na blogu firmy Renoplast dostępnym pod linkiem: https://renoplast.pl/obrobka-blacharska-balkonu-blacha-trwale-rozwiazanie-czy-seria-czestych-remontow.
Jakie problemy może generować blacha na balkonie?
Okucie balkonu blachą to nie tylko korozja tego elementu, ale także wiele licznych problemów, które wynikają z nieszczelności w strefie okapowej. Zaliczyć można do nich między innymi:
- powstawanie zastoisk wodnych,
- pękanie, a następnie odspajanie się płytek wynikające z rozsadzeń termicznych wody zalegającej pod ich powierzchnią,
- przeciekanie płyty balkonowej,
- zawilgocenia ścian budynków znajdujących się pod balkonem, a w efekcie powstawanie wykwitów pleśni i grzybów w pomieszczeniach,
- zamszenia strefy okapowej.
Wszystkie z nich wiążą się natomiast z koniecznością przeprowadzenia remontu balkony, a więc poniesienia kosztów związanych nie tylko z naprawą strefy okapowej, ale i całej konstrukcji, a niekiedy nawet przylegających do niej lub znajdujących się pod nią pomieszczeń.
Co wybrać zamiast blachy na balkon do wykończenia strefy okapowej?
Aby uniknąć powyższych problemów, jakie generuje blacha na balkonie, o wiele lepszym rozwiązaniem od niej jest zastosowanie do wykonania strefy okapowej systemowych obróbek, które znaleźć można między innymi w ofercie firmy Renoplast. W skład systemowych obróbek balkonów wchodzą bowiem elementy, które nie są wykonywane z blachy, a o wiele odporniejszego na korozję aluminium. Dodatkowo są one także odpowiednio wyprofilowane, dzięki temu zamontowanie ich w sprawny i szczelny sposób jest o wiele prostsze.
Podsumowując, obróbka balkonu z blachy, choć jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, niemal zawsze generuje problemy związane z nieszczelnością strefy okapowej. Dlatego też chcąc ich uniknąć najlepiej postawić na nowoczesne systemy obróbki balkonów.
Napisz komentarz
Komentarze