W dniach 21 marca – 1 kwietnia odbywa się w Polsce wizyta przedstawicieli Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu (CPT) Rady Europy. Celem wizyty przedstawicieli CPT jest odwiedzenie miejsc pozbawienia wolności w Polsce, analiza sytuacji osób przebywających w takich ośrodkach oraz prezentacja wstępnych wniosków podczas spotkania zaplanowanego na 1 kwietnia.
Delegaci CPT wyrazili zainteresowanie wizytacją Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (24 marca br.), a także Oddziału Zamiejscowego KOZZD w Czersku (28 marca br.). CPT RE reprezentowana jest przez członków Komitetu wraz z Pierwszym Wiceprzewodniczącym - Hansem Wolffem (przewodniczącym delegacji) oraz przedstawicieli Sekretariatu CPT i ekspertów CPT - poinformował portal gostynin24 Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Mibisterstwa Zdrowia.
Jak relacjonują wizytę pacjenci KOZZD?
Oddział gdzie przebywam odwiedziła Holenderka w towarzystwie tłumacza. Z braku czasu poproszono na rozmowę jedną osobę, która przedstawiła sytuację izolowanych w Gostyninie i Czersku, przekazała dokumenty. Mam nadzieję, że wszystkie te rozmowy jakie miały miejsce w tych dniach wpłyną na radykalną poprawę warunków bytowych osób izolowanych, szczególnie tych wynikających z przepełnienia. Holenderka kręciła głową z dezaprobatą. U niej w kraju takie miejsca jak KOZZD spełniają wszelkie standardy europejskie. Wizytacja personelu KOZZD w niemieckim Rosdorf nie przyniosła pozytywnych efektów, a wręcz przeciwnie, warunki bytowe się pogorszyły. Efekty ustawy z 22 listopada 2013 r. pisanej na kolanach skutkują licznymi wygranymi przez pacjentów sprawami w sądach. Dodatkowo kwestią dni jest podjęcie tematu przez ETPC w Strasbourgu jako precedensowego. Obrony podjęła się między innymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka – wypowiedział się dla portalu gostynin24 jeden z pacjentów.
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie powstał na mocy ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie wobec życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Krajowy Ośrodek jest podmiotem leczniczym prowadzonym w formie jednostki budżetowej.
Organem tworzącym Ośrodek jest Minister właściwy do spraw zdrowia. Działalność Ośrodka jest finansowana z budżetu Ministra Zdrowia. Gospodarka finansowa jest prowadzona według zasad obowiązujących w jednostkach budżetowych. Siedzibą Krajowego Ośrodka jest miasto Gostynin. Obecnie Ośrodek dysponuje 4 oddziałami, mieszczącymi się w Gostyninie, jak również oddziałem zamiejscowym w Czersku, w których prowadzone jest postępowanie terapeutyczne wobec osób umieszczonych w Krajowym Ośrodku zgodnie z w/w przepisami ustawy. Ze względu na specyfikę Ośrodka przebywają w nim osoby, które zostały określone przez przepisy prawa jako osoby stwarzające bardzo wysokie ryzyko dokonania czynu przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności seksualnej innych osób. Do dyspozycji pacjentów jest Pracownia Terapii Zajęciowej oraz teren sportowy.
christo
źródło: Ministerstwo Zdrowia
źródło i fot.: kozzd-gostynin.pl
Napisz komentarz
Komentarze