Reklama

II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej

1 kwietnia Anno Domini 2022 r., został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej pn. „Rozpięty na ramionach” pod Patronatem Wójta Gminy Gostynin. Festiwal odbył się w sali konferencyjno – widowiskowej w Białem i zgromadził 35 uczestników – solistów w czterech kategoriach wiekowych.

Repertuar pieśni wielkopostnych, pasyjnych czy wielkopostnych, mimo iż jest bardzo szeroki w swym kanonie, nie spotyka się dzisiaj, niestety, z taką wielką popularnością. Dlatego głównym celem festiwalu było pielęgnowanie i kultywowanie tych wartości, które bezpośrednio ukazują nam całą istotę największej tajemnicy wiary – tajemnicy Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Pańskiego. Założeniem było także promowanie i upowszechnianie dorobku w zakresie  muzyki dawnej i współczesnej, popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie poziomu wykonawczego młodych talentów, promowanie Gminy Gostynin w regionie Mazowsza.

 

Tegoroczna, druga edycja festiwalu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przepełniona była w przepiękne wykonania pieśni dawnych oraz tych ze współczesnego repertuaru o charakterze wielkopostnym, pasyjnym i wielkanocnym, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo.

 

Mając na uwadze tragiczne wydarzenia, jakie mają miejsce za wschodnią granicą, na Ukrainie, każdy występ wyrażał duchową łączność, a jednocześnie był swoistą modlitwą za walczących o wolność Ukrainy oraz za tych, którzy oddali za nią życie. Pamięć o wszystkich poległych w walce rosyjskim najeźdźcą uczczono minutą ciszy.

 

Wokaliści reprezentowali szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i instytucje kultury, zarówno z gminy Gostynin, jak również regionu płockiego i sochaczewskiego. Wśród występujących znaleźli się przedstawiciele następujących placówek:

  1. Szkoła Podstawowa im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Sierakówku
  2. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku
  3. Szkoła Podstawowa w Lucieniu
  4. Gminny Ośrodek Kultury MULTIOSADA w Małej Wsi
  5. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie
  6. Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach
  7. Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Solcu
  8. Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Sokołowie
  9. Szkoła Podstawowa w Teodorowie
  10. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
  11. Zespół Placówek Oświatowych w Nowym Miszewie
  12. Szkoła Podstawowa w Nowych Łubkach
  13. Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku
  14. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gąbinie
  15. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi
  16. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bulkowie
  17. Szkoła Podstawowa  nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV
    w Gostyninie
  18. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
  19. Szkoła Podstawowa w Podgórzu
  20. Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze
  21. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
  22. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku
  23. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Stanisława Kostki w Płocku
  24. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie

 

Występy oceniało jury, w składzie:

  • Przewodniczący –  Marcin Werner - płocki działacz społeczny, teolog, organista Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Bartłomieja w Płocku, dyplomowany nauczyciel religii w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku.
  •  Aleksandra Paczkowska – wokalistka, śpiewaczka Teatru Vis a Vis w Krakowie, solistka i autorka muzyki zespołu Retroquartet, półfinalistka programu Must Be The Music – Tylko Muzyka.
  • Michał Zawadzki – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hogeschool voor de Kunsten Utrecht, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku.

 

Ocenie podlegały:

  • czystość intonacji;
  • poprawność rytmiczna.
  • dykcja;
  •  walory artystyczne.

 

Jury oceniając występy przyznawała punkty w skali 0-40 pkt. W zależności od otrzymanej oceny, uczestnicy mogli zdobyć Złoty, Srebrny lub Brązowy Dyplom, ponadto otrzymali pamiątkowe statuetki festiwalowe.

 

W gronie laureatów przyznano Grand Prix Festiwalu. Statuetkę zdobyła solistka Agata Zawadzka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Płocku.

 

Gorące podziękowania składamy sponsorom festiwalu, Panu Edmundowi Zielińskiemu Wójtowi Gminy Gostynin i Panu Marcinowi Wernerowi za ufundowanie Nagrody Grand Prix oraz statuetek.

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom, nauczycielom, opiekunom, osobom przygotowującym uczniów do festiwalu, juroromi wszystkim zaangażowanym w organizację muzycznego przeglądu młodych talentów.Bardzo dziękujemy i kłaniamy się nisko Panu Andrzejowi Gontarkowi za profesjonalną oprawę nagłośnieniową oraz Panu Jackowi Piotrowskiemu za fotorelację i realizację nagrania.

 

Niestety, w czasie trwania części konkursowej, nastąpiła przerwa w dostawie energii elektrycznej. Dlatego w tym miejscu składamy najszczersze i najserdeczniejsze podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakówku za nieocenioną pomoc w zapewnieniu źródła prądu, co umożliwiło dalsze przesłuchania festiwalowe.


GCKiTWGG w Białem

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama