Manometr - kiedy się przydaje?
Wybór manometru jest zależny od jego zastosowania. Wspomniana nazwa manometr tyczy się bowiem urządzeń, które mogą być wykorzystywane w naprawdę różnych sytuacjach. Najpopularniejsze, znane większości urządzenia tego rodzaju stosuje się w celu sprawdzenia ciśnienia w instalacji wodnej budynku. Nieprawidłowy przepływ wody może oznaczać zator lub nieprawidłowe podłączenie obiektu do sieci wodociągowej i wymaga naprawy.
Wyróżnia się też rodzaje manometrów używane w zakładach produkcyjnych, w których sprawdza się ciśnienie zróżnicowanych mediów, czyli np. również wody, ale także gazów czy substancji agresywnych, które wymagają zastosowania bardziej wytrzymałych modeli.
Manometry wykorzystuje się szeroko w ciepłownictwie, gazownictwie, kanalizacji i wodociągach. Urządzenia wykorzystywane przez dostawców/odbiorców tego typu mediów są przystosowane do pomiaru wysokich ciśnień, natomiast w przypadku małych nie będą dostatecznie czułe.
Rodzaje manometrów - klasyfikacja ze względu na odniesienie
Manometry różnią się ze względu na ciśnienie odniesienia i wskazywane. Pierwszy rodzaj to modele absolutne, które mierzą ciśnienie w stosunku do próżni. Manometry względne natomiast pokazują wartość ciśnienia w odniesieniu do ciśnienia otoczenia. Ostatnim rodzajem są manometry różnicowe, które określają różnicę ciśnień. Kiedy więc w obu komorach panuje to samo ciśnienie, urządzenie nie pokaże różnicy.
Najpopularniejsze manometry - rodzaje
Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje manometrów, które są zdecydowanie najpopularniejsze.
Manometry membranowe - ich konstrukcja składa się z okrągłych membran znajdujących się między dwoma kołnierzami. Są poddawane ciśnieniu działającemu z jednej strony. Odkształcenia membrany pozwalają ocenić ciśnienie w danym pomiarze. Te urządzenia są najbardziej doceniane ze względu na wytrzymałość, a więc sprawdzą się w badaniach przy dużych obciążeniach.
Manometry z rurką Bourdona - są zwane także manometrami ze sprężyną rurkową. Główna nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy E. Bourdona, który stworzył wspomnianą rurkę, która w manometrze posiada liczne zwoje i jest wygięta w łuk. Jeden koniec jest połączony z układem działającym na wskaźnik ciśnienia, a drugi do obudowy i to przez niego doprowadza się ciśnienie. Przez to rurka delikatnie się prostuje z wyjściowej pozycji, co jest połączone ze wskazówką. W tym przypadku maksymalny pomiar najczęściej wynosi 6 barów.
Manometry puszkowe - te manometry wykorzystuje się w najbardziej delikatnych pomiarach ciśnienia, w których medium stanowi gaz. W tym przypadku wewnątrz urządzenia znajdują się dwie połączone ze sobą, zwinięte membrany. W tych manometrach ciśnienie naciska na stronę wewnętrzną, tym samym powodując ruch wskaźnika.
Wyróżnić można również manometry kwasoodporne, czyli wykorzystywane najczęściej w przemyśle. Sprawdzają się w przypadku agresywnych mediów, zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym.
Jak wybrać manometr do wody?
W przypadku instalacji wodnych wykorzystuje się różne manometry, w tym z rurką Bourdona, ale też inne. W przypadku instalacji w budynku warto kierować się nie tylko typem, ale też zakresem badanego ciśnienia. Odpowiednim rozwiązaniem są najczęściej manometry ciśnieniowe, których zakres sięga 15 barów. Standardowe ciśnienie w instalacji domowej to 4 bary, jednak może być większe na przykład przy głównym ujęciu dla całej kamienicy, dlatego zalecamy modele z większym ciśnieniem maksymalnym.
Napisz komentarz
Komentarze