Wiosna w ogrodzie

Wiosna to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Budzą się także nasze ogrody. W tym roku wiosna postanowiła przyjść do nas później niż zwykle, jednak gdy tylko nadejdzie będzie trzeba nadrobić zaległe prace. A co właściwie robić w ogrodzie wiosną?

Dla miłośników ogrodów to czas wytężonej pracy. Pielęgnujemy drzewa, krzewy, rabaty bylinowe i trawniki.

Z nadejściem cieplejszych dni usuwamy zimowe okrycia roślin i rozgarniamy kopczyki, jednocześnie czyścimy rabaty z resztek uschniętych zeszłorocznych liści i pędów. Wczesną wiosną ścinamy także nie zimozielone trawy ozdobne, aby umożliwić wzrost nowych kęp. Wiosna to także dobry czas na podział bylin i wysiew nasion.

Wymagającym dużej rozwagi zabiegiem jest cięcie roślin. Wiele osób obawia się przycinania, uznając ten zabieg za okaleczanie roślin. Należy jednak pamiętać, że dzięki cięciu dostarczamy roślinom światła oraz stymulujemy ich wzrost. Przed wypuszczeniem liści przycinamy rośliny w celu usunięcia przemarzniętych i obumarłych pędów, ale także wykonujemy cięcia pobudzające kwitnienie. W przypadku tego rodzaju cięcia należy pamiętać, iż wiosną nie wolno przycinać roślin kwitnących na zeszłorocznych pędach, np. forsycja, lilak, krzewuszka, hortensja ogrodowa, tawuła wczesna, złotlin. Przycinamy je dopiero po przekwitnieniu. Wykonujemy także cięcia formujące np. żywopłotów. Te najlepiej przycinać wyznaczając linię za pomocą sznurka równo przymocowanego do tyczek. Kształtując żywopłot należy także pamiętać, aby w żywopłot lekko rozszerzał się ku dołowi, dzięki czemu słońce dotrze równomiernie do wszystkich gałęzi.

Wiosną wykonujemy także pierwsze nawożenie roślin, uzupełniamy ściółkę na rabatach z kory, aby zredukować parowanie wody z gleby i ograniczyć wzrost chwastów.

Wiele pracy czeka nas także na trawniku. Należy wygrabić martwe źdźbła tworzące filc, utrudniający dostanie się wody, substancji pokarmowych i powietrza do korzeni traw. W przypadku większych trawników ze znaczną ilością filcu zaleca się wykonanie tego zabiegu przy użyciu wertykulatora. Po regeneracji trawnika dobrze zastosować nawożenie. Trzeba także pamiętać o rozpoczęciu regularnego podlewania. W miejscach gdzie trawnik zaniknął dobrze jest dosiać nasion i zasypać je torfem.

Ponadto jeśli mamy w ogrodzie staw lub oczko wodne wiosną należy oczyścić rośliny z obumarłych resztek oraz uruchomić filtry i pompy.

Jak widać pracy jest sporo, ale warto zadbać o ogród wiosną, aby cieszyć się nim przez cały rok. Pamiętajmy także, iż dobrze zaplanowany i przemyślany ogród znacznie ułatwi nam jego pielęgnację, rośliny posadzone w odpowiednich dla nich warunkach glebowych i świetlnych będą bardziej odporne na choroby i szkodniki, a system automatycznego nawadniania pozwoli na regularne i racjonalne dostarczenie wody.

Dominika Redełkiewicz

ZIELONA PRACOWNIA

www.zielonapracownia.com.pl

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama