Faktem jest, że stres jest naszą codziennością, jesteśmy świadomi jego obecności i godzimy się z faktem, że nie da się go uniknąć ani całkiem wyeliminować.
Nie rozumiejąc czym jest przewlekły stres dla naszego układu nerwowego, bagatelizujemy jego wpływ na nas. Chroniczny stres jest najmocniej niedocenianym i pomijanym elementem naszej codzienności. Nawarstwia się i skutecznie demoluje wszystkie płaszczyzny naszego życia. Reagujemy bezwarunkowo i nieadekwatnie do zagrożenia. Stres upośledza nasze zdolności poznawcze, mózg w trybie fizjologicznej paniki nie jest w stanie jasno oceniać sytuacji. Cierpi nasza zdolność do dawania empatii, w tym również do dawania jej sobie. Zestresowani jesteśmy bardziej drażliwi i skłonni do kłótni, wiele z nas reguluje się agresją. Zamykamy się na innych ludzi. Przewlekły stres uderza również bezlitośnie w nasze ciało, układ trawienia, układ hormonalny torpeduje nasze życie seksualne i wpędza w choroby cywilizacyjne. Źle śpimy, źle się odżywiamy, uciekamy w używki, w dużej mierze dlatego, że nigdy nie nauczyliśmy się zdrowej strategii radzenia sobie ze stresem.
Zależy nam, aby zmienić sposób myślenia o stresie i zacząć traktować go poważnie. Co możemy zacząć robić?
- świadomie się odprężać.
- postawić na kontakt z naturą i wsparcie innych ludzi. Nauczyć się nowych strategii, które nas wesprą długofalowo. Zmienić swoje przekonanie o tym, jak możemy radzić sobie ze stresem i wyrobić nowe nawyki, które wejdą w nasz stały repertuar codziennej higieny.
W trakcie trwania projektu mieszkańcy Gostynina będą mogli skorzystać z wiedzy trzech psycholożek: Joanny Michałowskiej, Anny Dziewulskiej i Pauliny Rymkiewicz-Kalinowskiej, które poprowadzą m.in. warsztaty dotyczące porównywania się, wstydu, relaksacji oraz leśne kąpiele.
Projekt obejmuje tylko zdecydowanych, dorosłych mieszkańców Gostynina i jest całkowicie bezpłatny.
Link do wydarzenia na fb https://fb.me/e/1VKYNAbuS
Zapisy: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze