Co robić? Przypominamy! Nośmy jasne ubranie i nakrycia głowy. Pijmy wodę i soki. Jedzmy warzywa i owoce. Nie pijmy alkoholu. Między godziną 10 a 17 pozostańmy w pomieszczeniach. Szczególnie zatroszczmy się o dzieci i osoby starsze w swoim otoczeniu.
Na upał powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci. Dlatego warto im przypominać o konieczności picia w ciągu dnia. Można nawet pójść o krok dalej i proponować im wodę. Gdy jest bardzo gorąco wszyscy powinniśmy pić więcej niż zazwyczaj, nawet jeśli nie jesteśmy spragnieni. Wodę do organizmu dostarczamy również spożywając warzywa i owoce. Wybór jest przeogromny, będzie więc smacznie i zdrowo. Alkohol natomiast nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.
Nie zapomnijmy też o utrzymaniu ciała w chłodzie. Pomaga noszenie jasnych, przewiewnych ubrań wykonanych z naturalnych tkanin i zakrywających jak największe partie skóry. Chrońmy głowę kapeluszem lub czapką a oczy okularami z filtrem.
Chłodniej będzie w pomieszczeniach z zasłoniętymi zasłonami, żaluzjami czy markizami, wietrzonych najlepiej rano lub wieczorem. W zamkniętych pomieszczeniach używajmy wentylatorów i klimatyzacji.
W godzinach między 10 a 17 najlepiej nie wychodzić na zewnątrz. Jeśli nie możemy na to sobie pozwolić lub nie chcemy, chociaż szukajmy zacienionych miejsc i stosujmy kremy ochronne.
Korzystajmy z uroków lata Bezpiecznie. Zachęcamy również do lektury postów kampanii mazowieckiej inspekcji sanitarnej #ŻyjDobrze, w których można znaleźć inne informacje na temat dobrych wyborów dla naszego zdrowia.
Joanna Zając
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gostyninie
Napisz komentarz
Komentarze