W przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia na terenie Miasta Gostynina preparat będzie dystrybuowany w niżej wymienionych punktach dystrybucji :
- Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Józefa Ozdowskiego 2;
- Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Gen. Józefa Bema 23;
- Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Polna 36;
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Parkowa 22;
- Miejskie Centrum Kultury, ul. 18 Stycznia 2;
- Urząd Miasta Gostynina, ul. Rynek 1.
Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.
Należy podkreślić, że aktualnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.
Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.
Dawkowanie preparatu jodku potasu jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:
dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. - 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
dzieci od 3 do 12 r.ż. - 1 tabletka (50 mg jodu)
dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. - 1/2 tabletki (25 mg jodu)
noworodki - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).
Przyjęcie dystrybuowanej przez rząd tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.
Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Na podstawie przekazanych wytycznych preparat jodku potasu zostanie wydany każdej pełnoletniej uprawnionej osobie we wskazanej w wytycznych służb medycznych dawce bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Przy wydawaniu preparatu nie obowiązuje rejonizacja, osoba uprawniona zgłasza się do dowolnego wyznaczonego miejsca dystrybucji jodku potasu.
Zachęcamy, aby w przypadku wystąpienia konieczności wydania preparatu po odbiór stosownej ilości dawek dla każdego gospodarstwa domowego stawił się jego przedstawiciel. Na wypadek konieczności przyjęcia preparatu Rząd przygotował ulotkę informacyjną wskazującą zasady przyjmowania, właściwe dawkowanie preparatu oraz ewentualne przeciwwskazania medyczne.
Napisz komentarz
Komentarze