Wtedy też właśnie, w samym środku wakacji Posłowie obiecali, iż z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przekażą w prezencie gostynińskim szkołom średnim po pamiątkowym egzemplarzu Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Pamiątkowym, bo wzbogaconym autografem Aleksandra Kwaśniewskiego. 17 października obchodzimy 25 rocznicę uprawomocnienia się obecnej naszej Konstytucji. Aleksander Kwaśniewski pełnił wówczas funkcję przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego czyli organu koordynującego prace nad tworzeniem jej kształtu.
Mimo iż prace nad nią trwały 8 lat, były burzliwe a zapisy wielokrotnie ulepszane to ostatecznie Naród Polski w ogólnonarodowym referendum - 25 lipca 1997 roku zatwierdził wypracowaną treść. Wypracowane zapisy są do dzisiaj dowodem czegoś niezwykłego jak na polskie warunki. W preambule Konstytucji widać z jakim szacunkiem Polacy dawali sobie wzajemnie prawo do posiadania różnorodności światopoglądów. 25 lat temu, zgodnie i z zaangażowaniem starali się nakreślić nowy kierunek przyszłości dla swojego kraju. Bardziej demokratyczny, bardziej otwarty i bardziej europejski.
W poniedziałek, 3 października Poseł na Sejm Arkadiusz Iwaniak, reprezentujący ziemię gostynińską wręczył Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki, Zespołowi Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz Gostynińskiemu Centrum Edukacji egzemplarze tego najważniejszego aktu prawnego w Polsce. Wydarzeniem tym pragnęliśmy zachęcić nie tylko gostynińskich uczniów ale i wszystkich mieszkańców do powtórnego zagłębienia się w treść Konstytucji i przeczytania choćby samej jej preambuły. Zapewniamy iż obecna Konstytucja RP jest lekturą zaskakująco lekką, wciągającą i zapadającą w pamięć. Świadczy też niezbicie oraz napawa optymizmem, że gdzieś na dnie polskich serc Naród Nasz wciąż jeszcze trwa zjednoczony.
Adrian Brudnicki
współprzewodniczący Nowej Lewicy w Płocku, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Gostyninie
KONSTYTUCJA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 2 kwietnia 1997 r.
PREAMBUŁA
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,zarówno wierzący w Bogabędącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,jak i nie podzielający tej wiary,a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski,wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach,nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku,złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie,świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej,pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiejjako prawa podstawowe dla państwaoparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze