W okolicach lasów, pól, łąk, na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta, które mogą być przyczyną wypadków, w tym niestety tych najpoważniejszych. Zmniejszenie prędkości z pewnością pomoże nam na uniknięcie tego rodzaju zdarzeń, bądź też zminimalizowanie ich negatywnych skutków.
Dzisiaj w godzinach porannych o tym, że w każdej chwili na drodze może pojawić się dzikie zwierzę przekonał się 32-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Podróżując drogą powiatową w miejscowości Rogożewek (gmina Gostynin) nie spodziewał się, że nagle wprost pod koła jego pojazdu ciężarowego marki Iveco wtargnie jeleń. Kierujący pojazdem ciężarowym w wyniku zderzenia nie doznał żadnych obrażeń, jednak zwierzę nie przeżyło konfrontacji z pojazdem ciężarowym.
Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w powicie gostynińskim.
Apelujemy o to, aby nie lekceważyć ustawionych przy drodze znaków „Uwaga dzikie zwierzęta” oraz o poruszanie się przez tereny leśne z odpowiednią prędkością. Jadąc zbyt szybko kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i ominąć zwierzę, które nagle pojawi się na drodze. Jeśli widzimy zwierzę przy drodze, należy zwolnić, a nawet zatrzymać się, włączyć światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców. Może nam to uratować życie, a na pewno uratuje życie biegnącego, nieświadomego zagrożenia, zwierzaka.
Natomiast jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować.
sierż. szt. Paweł Klimek
KPP w Gostyninie
Napisz komentarz
Komentarze