Z racji tego że cynk obecny jest w strukturze nawet 200 różnych enzymów, pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Niewystarczająca suplementacja tego ważnego mikroelementu może znacznie zakłócić jego pracę.
Funkcje cynku w organizmie
Cynk określany jest mianem pierwiastka śladowego, na który zapotrzebowanie jest naprawdę niewielkie. Pomimo tego niezbędny jest do dojrzewania, funkcjonowania i rozwoju organizmu. Poza cynkiem, pierwiastkami śladowymi są także mangan, molibden, chrom, selen, miedź i fluor.
Cynk pełni istotną rolę, jeśli chodzi o procesy transkrypcji i replikacji materiału genetycznego. Bierze także udział w procesie stabilizacji i ekspresji genów. Pełni funkcję katalizatora w wielu zachodzących w organizmie reakcjach. Jego prawidłowa podaż jest niezbędna, aby móc utrzymać stabilność błon komórkowych. Cynk ponadto bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Jest to pierwiastek niezbędny do utrzymania odpowiedniej masy ciała, ponieważ czynną rolę w przemianach energetycznych.
Właściwy poziom cynku w organizmie ponadto:
- umożliwia prawidłowy rozwój i podział komórkowy,
- wspiera proces krzepnięcia krwi,
- wpływa na prawidłową pracę narządu wzroku,
- reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową,
- bierze udział w procesie powstawania i dojrzewania męskich komórek rozrodczych,
- wspiera funkcjonowanie trzustki,
- odpowiada za metabolizm alkoholu,
- u kobiet w ciąży wspiera prawidłowy rozwój płodu i umożliwia utrzymanie ciąży.
Jakie są objawy niedoboru cynku?
Już u niemowląt i dzieci niedobory cynku mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji: opóźnionego rozwoju psychomotorycznego i dojrzewania płciowego, a nawet zahamowania wzrostu. Na skutek niedoboru cynku na skórze mogą pojawić się zmiany. Znacznemu pogorszeniu ulega kondycja włosów i paznokci. Osoby cierpiące na niedobory cynku mogą narzekać również na spadek apetytu i uporczywe biegunki. Zbyt mała podaż cynku upośledza także funkcjonowanie układu odpornościowego, co skutkuje częstszymi infekcjami.
Wczesnymi objawami, które nie zawsze są kojarzone z niedoborem cynku, są:
- niepokój,
- spadek apetytu,
- ospałość,
- nerwowość,
- zaburzenia emocjonalne,
- zmiany zachowania,
- drażliwość.
Jakie są naturalne źródła cynku?
Produktem uznawanym za najbogatsze źródło cynku są ostrygi – jednak niezbyt często goszczą one w menu przeciętnego człowieka. Dużo cynku znaleźć można także w zarodkach pszennych, sezamie, pestkach dyni, nerkowcach, słoneczniku, oleju lnianym, a także żółtku i wątrobie.
Podkreślić trzeba także, że wspomóc wchłanianie cynku można poprzez regularne spożywanie białka zwierzęcego lub kwasu cytrynowego. Osoby, które obawiają się, że ich dieta może nie dostarczać do organizmu wystarczających ilości cynku, mogą wykonać badanie krwi, które pozwala oznaczyć jego poziom w organizmie.
Napisz komentarz
Komentarze