Instalacja pompy ciepła a kryzys energetyczny

Od czasu, kiedy ogrzewanie węglowe stało się trudne i kosztowne pompy ciepła stały się bardzo popularne i niestety również coraz droższe. Mimo wszystko, z dnia na dzień przybywa gospodarstw domowych decydujących się na montaż pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania domu.

Pompy ciepła – koszty instalacji i eksploatacji

Koszty montażu i zakupu pompy ciepła warszawa w porównaniu z kilkoma laty wstecz drastycznie wzrosły. Mimo rosnących cen pomp zainteresowanie klientów jest duże. W ostatnich miesiącach pompy ciepła zyskały na popularności z powodu braku alternatywy względem metody grzewczej domu. Zarówno ogrzewanie gazowe, jak i elektryczne stało się bardzo kosztowne. Ogrzewanie węglowe stało się nie tylko drogie ale i trudne, ponadto ogrzewanie węglem, czy to tradycyjnym czy eko groszkiem jest niekomfortowe. Pompa ciepła to świetna alternatywa, która poza ceną ma same zalety. Dodatkowym atutem pompy jest jej ekologiczność. Wiele osób myli pompę z ogrzewaniem elektrycznym. W przypadku pompy ciepła paliwem nie jest prąd, a odnawialne źródło ciepła, prąd elektryczny niezbędny do utrzymania pompy w ruchu, nie do ogrzewania.

Koszty instalacji pompy ziemnej są najwyższe i mogą sięgać pięćdziesięciu tysięcy złotych i więcej w zależności od modelu i mocy pompy, jak i wielkości domu. Nieco tańsza jest pompa wodna i powietrzna. Mają one mniejszą wydajność za to są łatwiejsze w montażu. Instalacja wodna i powietrzna oscyluje wokół trzydziestu tysięcy złotych. Jak policzyć ile kosztuje eksploatacja rocznie pompy ciepła, i ile zaoszczędzimy na ogrzewaniu, może okazać się że inwestycja w pompę ciepła zwróci się nam już po kilku sezonach grzewczych. Średnio koszt utrzymania pompy ciepła rocznie to od 1500 do 3000 złotych.

Jaką pompę wybrać?

Jeśli już zdecydujemy się na instalację pompy ciepła warto przeanalizować możliwości instalacji a następnie wybrać najbardziej optymalny wariant. Nie na każdej działce możliwa jest instalacja pompy ziemnej z uwagi na charakter działki, możliwości techniczne, jej ukształtowanie itd. O wiele prościej jest zainstalować wodą pompę ciepła, która wymaga nieco prac projektowych i zachodu przy montażu. Pompa powietrzna jest dedykowana każdemu. W tym przypadku nie ma żadnych technicznych ograniczeń i to właśnie ten rodzaj pompy wybierany jest najchętniej i najczęściej. Poza typem pompy musimy wybrać również jej moc. Im większa powierzchnia do ogrzania, im wyższych temperatur oczekujemy, tym pompa ciepła winna dysponować większą mocą. Średnio statystycznie wystarczająca jest moc 7kW, jednak przy większych domach zaleca się montaż pompy 9kW. Gdy i ten wybór mamy za sobą kolejnym wyborem jest wybór producenta, konkretnego modelu pompy. Tutaj możliwości jest dużo więcej, dobrze jest poradzić się fachowców, ale i poczytać opinie użytkowników. Zazwyczaj kupując urządzenie decydujemy się na usługę kompleksową wraz z montażem, a coraz częściej także z pracami projektowymi, kosztorysem, doradztwem w doborze, jak i pomocą w uzyskaniu dofinansowanie.

Inwestycja warta zainteresowania

Wbrew pozorom inwestycja w pompę ciepła to bardzo dobry wybór nie tylko w domach nowo budowanych. To także dobra decyzja dla domów już istniejących, w tym starego budownictwa. Podpięcie pompy ciepła nie powoduje konieczności wymiary kaloryferów ani instalacji grzewczej. Pompa ciepła zastępuje jedynie kocioł. Wcale nie musi pracować z fotowoltaiką, chociaż wtedy jest zupełnie nie generuje kosztów. Jest to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Komfortowa obsługa a do tego czystość, brak odpadów, spalin, konieczności wyposażenia się w opał, jego składowanie, to największe atuty tego rozwiązania.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama