Celem Kongresu była wymiana doświadczeń środowisk związanych z szeroko rozumianym patriotyzmem. Prelekcje zaproszonych gości i dyskusje panelowe zgrupowane były w bloki tematyczne. Zaprezentowano działalność stowarzyszeń, związków i organizacji zajmujących się krzewieniem kultury i podtrzymywaniem tożsamości narodowej oraz utrwalaniem wiedzy związanej z pamięcią o poległych w walkach o wolność i niepodległość.
„Dziecięca Ferajna” przyjechała do Elbląga na zaproszenie prezes Anny Szczepańskiej. Zwieńczeniem sobotnich dyskusji był koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego z „Dziecięcą Ferajną”, przy współudziale zespołów wokalnych „Soul Sanok” i „Studio S3” – Małgorzaty Godlewskiej oraz zespołu instrumentalnego „Magia strun”.
Niedzielę „Dziecięca Ferajna” rozpoczęła od wizyty na miejscowym cmentarzu i zapalenia zniczy na grobie Zbyszka Godlewskiego (Janek Wiśniewski bohater „Ballady o Janku Wiśniewskim”) – Ofiary Grudnia'70. Następnie obrała kierunek na słynną plażę w Stegnie.
W Elblągu w „Dziecięcej Ferajnie” zaśpiewały gostyninianki: Ala Piętka, Tuanka Örüç, Gabrysia Ostrowska, Marysia Romanowska i Weronika Szulecka.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, na którego czele stoi prezes Anna Szczepańska.
DF
Napisz komentarz
Komentarze