„Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, zostały spisane pod natchnieniem Ducha Świętego”. Księgi natchnione nauczają prawdy. Chrześcijaństwo jest religią Słowa Bożego …Słowa Wcielonego i żywego”. (…) „Słowo Boże w pismach Nowego Testamentu znamienitym sposobem jest uobecnione i ukazuje swą siłę. (…) Ich centralnym przedmiotem jest Jezus Chrystus, wcielony Syn Boży, Jego czyny, Jego nauczanie, Jego męka i Jego zmartwychwstanie, a także początki Jego Kościoła pod działaniem Ducha Świętego” (KKK). „Całe Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, ponieważ całe Pismo święte mówi o Chrystusie i całe Pismo święte wypełnia się w Chrystusie” (KKK). „Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne jest do nauczania, do przekonywania, do popoprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości – aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu” (2 Tm 3,16).
Chrystus jest prawdziwie obecny w słowie Bożym. Przez Pismo święte, odczytywane w świetle Ducha Świętego, poznajemy Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dzięki rozważaniu Pisma świętego możemy się przekonać, że Jezus naucza przez posługę uzdrowienia i zaspokaja najgłębsze potrzeby człowieka. „Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa” (św. Hieronim). Kto nie zna Pisma świętego, nie jest w stanie otworzyć się na Jezusa, by pozwolić Mu działać w swoim życiu tak, jak działał dawniej, gdy „…Przynoszono więc do Niego wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości, opętanych, epileptyków i paralityków, a On ich uzdrawiał” (Mt 4, 24). „A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich” (Mt 12,15). „W świątyni podeszli do Niego niewidomi i chromi, i uzdrowił ich” (Mt 21,14). „…tych, którzy potrzebowali, uzdrawiał” (Łk 9,11).
Na każdej Mszy świętej, kiedy rozpoczyna się liturgia słowa, Bóg przez wersety Pisma świętego kieruje słowa pouczenia pozwalając wniknąć w głębię tajemnicy, zrozumienia i uzdrowienia. Słowo Boże jest zawsze żywe i skuteczne, jeśli słuchający stara się otworzyć na przyjęcie tego, co Bóg chce dokonać w jego sercu tu i teraz. „Kościół „usilnie i szczególnie upomina wszystkich wiernych … aby przez częste czytanie Pisma świętego nabywali ‘najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa’ (Flp 3,8). W Księdze Powtórzonego Prawa czytamy: „Weźcie przeto sobie te moje słowa do serca i duszy. Przywiążcie je sobie jako znak na ręku. Niech one będą wam ozdobą między oczami” (11,18). Pismo święte mówi, że Maryja „chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu” (Łk 2,5). Kiedy Pismo święte stanie się dla nas chlebem, wtedy bywa, że jakiś fragment tak poruszy, iż rozważa się go i wielokrotnie powraca do niego dotąd aż zapuści korzenie i zaowocuje uzdrowieniem. Powtarzanie słów Pisma świętego może prowadzić do nawrócenia ku właściwej teologii: „każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne” (por. J 3,15). Czas spędzony na rozważaniu Pisma świętego prowadzi ku wartościom nieprzemijającym. Zaczynamy się zastanawiać nad tajemnicą śmierci, myślimy o sądzie Ostatecznym, o wieczności, o niebie i piekle. Zadajemy sobie pytania o to, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Pytamy Boga o plan, jaki On ma na nasze życie. Jest to drogocenny czas, bo przenosi nasze spojrzenie ponad codziennością i kieruje wzrok ku istocie życia ludzkiego a Duch Boży poucza o najgłębszych prawdach naszego życia.
Nie wyobrażam sobie życia bez codziennego karmienia się słowem Bożym. Gorąco zachęcam do systematycznego czytania i rozważania Pisma świętego. Jeśli zapuścimy w nim korzenie, to ono wybuchnie płomieniem Bożej miłości w naszych sercach i uzdolni do odpowiedzi na wezwanie, które kieruje do nas Bóg. Słowo Pańskie przyjęte sercem może stać się słowem uzdrowienia podczas Mszy świętej, nie tylko Mszy z modlitwą o uzdrowienie ale każdej. Modlitwy, responsoria, psalmy i śpiewane pieśni skupiają się wokół treści biblijnych. W czytaniach Pisma świętego odkrywamy temat, który przejawia się przez wszystkie elementy Mszy świętej. Bóg mówi do swego ludu, przemawia z mocą i wzywa do przyjęcia Jego miłości. „Pismo święte i Ciało Pańskie karmią całe życie chrześcijańskie i kierują nim” (KKK). Bóg wciąż daje nam szansę nawrócenia i przemiany dotychczasowego życia. Czy skorzystamy, zależy od nas samych. Obyśmy mogli powiedzieć za psalmistą „Jakże miłuję Prawo Twoje: przez cały dzień nad nim rozmyślam” (Ps 119,97); „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119,105). Amen.
Krystyna Sobczyńska
Napisz komentarz
Komentarze