Czy leasing samochodu jest opłacalny?

Koniec roku to ten czas, kiedy wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wymianą dotychczasowych samochodów firmowych na nowe, a tym samym optymalizowaniu swoich kosztów. Najczęstszym pytaniem jest wtedy to, czy leasing samochodu jest opłacalny. Niestety, nie można na nie odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż jest zbyt wiele zmiennych i warunków, mających wpływ na ostateczną formę umowy leasingowej oraz warunków, na których została zawarta. Pomimo tego, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy podpisanie umowy leasingowej będzie dla Państwa korzystne, czy lepiej zrezygnować z tej formy finansowania samochodu i poszukać innej.

Ile kosztuje leasing samochodu?

Leasing finansowy to najpopularniejsza forma finansowania inwestycji w firmach. Przedsiębiorstwo płaci miesięczną opłatę w zamian za możliwość korzystania i użytkowania z udostępnionego jej sprzętu, w tym przypadku samochodu. Po zakończonej umowie leasingu leasingobiorca może zdecydować czy chce wykupić przedmiot umowy, czy umowa automatycznie się rozwiązuje i firma ma możliwość wzięcia kolejnych nowych samochodów w leasing. Najważniejsza zaleta, jaką daje leasing samochodów używanych oraz nowych, jest możliwość wliczenia wydatków na niego do kosztu  uzyskania przychodu. Tym samym zmniejsza się podstawę opodatkowania, ograniczając wysokość płaconego podatku dochodowego.

Komu opłaca się leasing finansowy /operacyjny?

Czy każdej firmie opłaca się leasing samochodu osobowego? Oczywiście, że nie. Głównymi beneficjentami tej formy finansowania są firmy, które uzyskują regularne wysokie dochody i chcą je w jakiś sposób ograniczyć. Podpisanie umowy leasingu na samochód firmowy jest jednym z tych wydatków, które w żaden sposób nie mogą być kwestionowane przez urząd skarbowy, zatem są bezpieczną formą optymalizowania podatków. Przedsiębiorstwa, które uzyskują okazjonalny dochód, powinny wziąć pod uwagę inne formy finansowania zakupu auta firmowego. W ich przypadku umowa na leasing samochodu zawarta na kilka lat może okazać się zbyt dużym obciążeniem, którego mogą nie podołać. Co w przypadku, jeśli nie będą terminowo spłacać swoich rat? Umowa leasingu operacyjnego / finansowego ulega rozwiązaniu, a przedmiot leasingu zostaje odebrany leasingobiorcy. Zanim zatem zdecydujemy się złożyć wniosek leasingowy, dokładnie sprawdźmy swoje możliwości finansowe. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku leasingu operacyjnego, będziemy brać udział w uproszczonej procedurze badania zdolności kredytowej, dlatego tym bardziej musimy być pewni swojej stabilnej sytuacji finansowej.

Co trzeba zrobić, by podpisać umowę leasingu samochodu?

Umowę leasingową mogą podpisać przedsiębiorcy, którzy pozytywnie przeszli weryfikację i analizę finansową. Leasing samochodowy udzielany jest na podstawie podstawowych dokumentów finansowych firmy, takich jak KPiR, zaświadczenia o niezaleganiu z płaceniem podatków do US i składek do ZUS, a w niektórych przypadkach również przedstawieniu wyciągów z konta bankowego firmy. Aby móc odjechać samochodem z salonu, trzeba również dopełnić kilku formalności:

Zabezpieczeniem leasingu jest jej przedmiot, czyli w naszym przypadku samochód. Musi on mieć pełne ubezpieczenie, pokrywające ewentualne koszty naprawy lub zwracające równowartość pojazdu w razie wystąpienia szkody całkowitej. Ubezpieczenia komunikacyjne zgodne z wymogami leasingodawcy można zakupić na stronie ubezpieczenie24.org.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama