Naturalne kamienie i skałki
Kamyki o niebanalnych kształtach i wyrazistych kolorach to pozycja niemal obowiązkowa w każdym akwarium. W sklepach akwarystycznych spotkać można rodzime łupki, granity lub piaskowce w naprawdę atrakcyjnych cenach. Można też użyć kamieni znalezionych samodzielnie, jednak przed włożeniem go do zbiornika musimy sprawdzić, czy dany kawałek skały nie reaguje z octem. Jeśli nie, to nie powinien spowodować zbyt dużych zmian warunków fizykochemicznych wody. Ważne, aby zarówno kamienie kupione w sklepie, jak i te zebrane samodzielnie należy dokładnie wyczyścić, zwracając szczególną uwagę na zagłębienie i pęknięcia, a następnie wygotować.
Łupina kokosa
Pozostając przy naturalnych ozdobach do akwarium, warto wspomnieć o łupinach kokosa. Jest to banalnie łatwy sposób na dodanie akwarium egzotycznego, ciekawego akcentu. To ozdoba, która stanowi doskonałą kryjówkę dla wielu gatunków, w tym także dla krewetek. Z łupinami kokosów szybko i atrakcyjnie wypełnimy wolną przestrzeń w zbiorniku. Można je przygotować samodzielnie, ale wtedy należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu.
Dekoracje sztuczne
Dużą popularnością cieszą się przedmioty wykonane z plastiku, gipsu czy ceramiki. Imitują one zatopione pod wodą skarby, urozmaicając naturalny krajobraz sceny akwarium. Spotykać można wiele ciekawych egzemplarzy, takich jak zamki, jaskinie, przejścia dla rybek, wydrążone kamienie. Nie zmieniają pH wody, ani nie naruszają równowagi biochemicznej akwarium. To również sprawia, że dekoracje sztuczne można stosować przez lata – wystarczy regularnie je czyścić. W przypadku sztucznych roślin jest to wygodne rozwiązanie, gdyż ich naturalne odpowiedniki trzeba regularnie pielęgnować, nawozić, przycinać. Takie obiekty stanowią dla ryb dobre schronienie.
Korzenie do akwarium
Korzenie i drewno to jedne z najpopularniejszych ozdób akwariowych. Dodatki te dodają zbiornikowi uroku. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób uzyskać unikatowy efekt wizualny. Korzenie i drewniane ozdoby można bez problemu kupić w sklepie akwarystycznym. Jednak przy dobieraniu elementów organicznych, jakim jest drewno, należy pamiętać, że reaguje ono z wodą i wytwarza różne substancje. Należy mieć świadomość, że drewno drzew iglastych jest niebezpieczne, ponieważ wydziela duże ilości żywicy, która jest szkodliwa dla ryb.
Napisz komentarz
Komentarze