Pomimo podejmowanych przez policjantów działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów niestety wciąż dochodzi, do których przestępstw ofiarami padają osoby starsze. Oszuści, wykorzystując łatwowierność i brak czujności, często pozbawiają seniorów całych oszczędności. Wciąż najbardziej popularną formą działania przestępców jest oszustwo dokonywane metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Oszuści podszywają się również pod kurierów, prokuratorów, pracowników banków i innych instytucji.Jednym z najlepszych prezentów, jakie można ofiarować swoim dziadkom z okazji ich święta, to czas, częste kontakty i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie.Rozmawiając z seniorami, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, aby uchronić ich przed oszustami:
- nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za Twoich krewnych lub ich przyjaciół,
- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy osobom obcym, nawet jeśli deklarują, że przysłali ich członkowie naszej rodziny lub są osobami zaufania publicznego,
- zawsze potwierdzaj prośbę o pomoc, kontaktując się osobiście z członkami swojej rodziny.
Policja nigdy nie dzwoni i nie informuje o swoich działaniach ani tym bardziej nie prosi o przekazanie czy dostęp do pieniędzy.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i budzi to, choć cień wątpliwości, koniecznie powiadom Policję.
Przed otwarciem drzwi upewnij się przez wizjer, kto stoi za drzwiami.
Jeśli jest to osoba obca, nie wpuszczaj jej do mieszkania.
Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnym pretekstem, na przykład z prośbą o wodę, podając się za pracownika administracji, zakładu energetycznego czy gazowni. Usypiają czujność seniora i plądrują mieszkanie w poszukiwaniu gotówki i wartościowych przedmiotów.
Dbaj o swoją prywatność, nie podawaj innym osobom, czy to przez telefon, czy za pośrednictwem internetu swoich danych, adresu, numeru konta, kwoty posiadanych pieniędzy i terminów wypłaty renty czy emerytury.
- Po przyjściu do domu zawsze zamknij drzwi wejściowe na zamek.
- Jeśli wybierasz się na zakupy, weź ze sobą tylko niezbędną ilość gotówki.
- Torebkę czy plecak zawsze noś przed sobą.
- Nie przechowuj numeru PIN razem z kartą bankomatową.
Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, radości, braku trosk i zmartwień.Funkcjonariusze i Pracownicy mazowieckiej Policji.
Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu
Napisz komentarz
Komentarze