Dnia 22 stycznia 1938 r. w godzinach wieczornych, na sygnał syreny tartaku miejskiego zaalarmowano wszystkie hufce Przysposobienia Wojskowego oraz młodzież stowarzyszeń: Związku Strzeleckiego i Harcerzy. Oddziały zaalarmowane udały się szybkim marszem, prześcigając się wzajemnie, do miejscowości Gaśno, 3 km na wschód od Gostynina, gdzie są dwie mogiły, w których spoczywa 38 Powstańców.
Na miejsce zbiórki prócz organizacji PW, przybył Pan Starosta Powiatowy Korzeniowski Stanisław, Zarząd Związku Strzeleckiego z Gostynina, pani doktorowa Jadwiga Mikulska oraz wiele osób społeczeństwa gostynińskiego, jak również cała ludność cywilna z Gaśnego. Po odczytaniu raportu przez powiatowego komendanta WF i PW, odczytano Manifest Rządu Narodowego, ogłaszający Powstanie oraz krótkie podniosłe przemówienie wygłosił major Hajzik Antoni, po czym historię bojów pod Gaśnem skreślił pan Mąkosza Tadeusz, sekretarz gminy Lucień. Na zakończenie odśpiewano kilka pieśni patriotycznych żołnierskich.
O godz. 22 oddziały powróciły do Gostynina. Przy czym na podkreślenie zasługuje entuzjazm tak u młodzieży, jak i u starszych, biorących udział w Gaśnem, którzy mimo niepogody i ciemnej nocy, z zapałem spieszyli na miejsce zbiórki. Następnie, dnia 23 stycznia br. wzięły udział wszystkie hufce PW i organizacje ze sztandarami w nabożeństwie ku uczczeniu pamięci poległych. Po południu o godz. 16 odbyła się w sali kina „Strażak” uroczysta akademia. Na całość akademii złożyły się: przemówienia okolicznościowe, wygłoszone z wielką swadą i sercem przez pana profesora gimnazjum Gada Jana oraz śpiewy, deklamacje i recytacje wykonane przez zespół Związku Strzeleckiego, chór szkoły powszechnej nr 2.
Barbara Konarska-Pabiniak
Szerzej B. Konarska-Pabiniak, Gostynin. Szkice z przeszłości, Gostynin 2004 i 2007.
Napisz komentarz
Komentarze