Dlaczego tak ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej?
Częstym błędem popełnianym przez wiele osób jest brak regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Pacjenci pojawiają się tam dopiero z konieczności, kiedy odczuwają bardzo silny ból zęba, który staje się nie do zniesienia, mają zaawansowany stan zapalny dziąseł lub też poważny ubytek. Jest to zazwyczaj wynikiem nie tylko braku czasu, ale także strachu przed bólem. Obecnie nie musimy się tego obawiać! Profesjonalne kliniki dentystyczne proponują wiele rodzajów skutecznych znieczuleń, które spowodują, że poziom bólu jest naprawdę znikomy. Tych wszystkich sytuacji jesteśmy więc w stanie uniknąć, decydując się na regularne wizyty u stomatologa. W innym przypadku bardzo często dentysta nie może nam zaproponować już niczego innego niż leczenie kanałowe pod mikroskopem lub całkowite usunięcie chorego zęba.
Jakie są częste błędy w pielęgnacji zębów?
Czasami mamy problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, mimo że staramy się o nie dbać w sposób kompleksowy. Dlaczego tak się dzieje? Przedstawiamy katalog najczęstszych błędów, jakie popełniamy:
-
Nieprawidłowe szczotkowanie zębów – po pierwsze szczoteczka nie powinna powodować zbytniego ucisku na zęby. Aby mycie jamy ustnej było skuteczne, powinniśmy wykonywać ruchy wymiatająco-okrężne. Szczoteczkę należy utrzymywać w pozycji około 45 stopni. Co więcej, nie zapominaj o dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, dziąseł oraz masażu dziąseł.
-
Źle dobrana szczoteczka i pasta do zębów – szczoteczka powinna mieć miękkie włosie. Na jej końcach gromadzą się bakterie, więc należy ją regularnie wymieniać na nową. Pasta do zębów też nie powinna być przypadkowym wyborem. Twój stomatolog z pewnością doradzi Ci, jaka pasta będzie odpowiednia właśnie dla Twoich zębów.
-
Złe nawyki żywieniowe – czyli częste podjadanie, spożywanie dużej ilości wina, kawy, herbaty czy napo kój energetycznych oraz palenie papierosów może być przyczyną niszczenia szkliwa, oraz pojawiania się na zębach nieestetycznych przebarwień. Co więcej, pojawiają się one również wtedy, kiedy mamy założone licówki.
-
Nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną – z reguły ma ona pomagać w usunięciu resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jej nieprawidłowe użycie może jednak uszkodzić nasze dziąsła.
Co zrobić, jeżeli zmagamy się z problemami jamy ustnej?
Przede wszystkim nie powinniśmy nigdy obawiać się wizyty u stomatologa. Nieważne, czy stopień zaawansowania choroby w jamie ustnej jest już znaczny, czy pojawił nam się jedynie drobny ubytek – należy szybko zgłosić się do dobrej kliniki dentystycznej. Jeżeli chcesz poznać szczegóły poszczególnych zabiegów stomatologicznych, możesz odwiedzić następujące witryny internetowe:
https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/
https://www.fabdent.pl/uslugi/protetyka-klasyczna/licowki/
Dowiesz się tam, jak wyleczyć zęby lub też poprawić swój uśmiech.
Napisz komentarz
Komentarze