Tablice orientacyjne – kto i dlaczego z nich korzysta?

Na mapie naszych miast jest wiele miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność. Na pewno jednymi z nich są elementy infrastruktury wodociągowej oraz gazowej. Ze względu na swój charakter i lokalizację pod ziemią, czyli poza polem naszego widzenia, pozostają one incognito. Nie oznacza to jednak, że nie stwarzają zagrożenia, jeśli byłyby niewłaściwie eksploatowane. Znakowanie z pomocą tablic orientacyjnych pozwala zachować odpowiednie środki ostrożności, a specjalistom zajmującym się utrzymaniem sieci, zlokalizować usterki.

Oznakowanie sieci gazowych i wodociągowych

Znajdujące się pod ziemią sieci gazowe oraz wodociągowe pozostają poza zasięgiem naszego wzroku, dlatego często po prostu o nich zapominamy. Zapomnieć nie mogą jednak specjaliści, którzy są oddelegowani do prowadzenia prac drogowych, remontowych i budowlanych – nawet nie stricte na sieci, ale też w jej sąsiedztwie.

Stąd zachodzi konieczność widocznego znakowania takich elementów jak zasuwy, spusty czy hydranty. Tabliczki umieszczane przy konkretnych nitkach technicznych przydają się także konserwatorom prowadzącym naprawy – ułatwiają lokalizację miejsc, w których doszło do usterki. To bardzo ważne, szczególnie w sytuacji, w której priorytetem jest szybkość reakcji.

Jakie informacje zawierają tablice orientacyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, tablice przeznaczone dla gazownictwa i wodociągów pomagają w lokalizowaniu elementów infrastruktury. W zależności od konkretnego operatora, sprzedawcy czy zarządcy sieci, mogą zawierać informacje o:

  • ciśnieniu wody,
  • kierunku przepływu,
  • numerze telefonu do dyżurnego wodociągów.

Zazwyczaj jednak na tablicach znajduje się tajemniczo wyglądający ciąg symboli. Każdy z nich ma jednak konkretne znaczenie, np. tablica orientacyjna dla zasuwy jest biała z niebieskimi znakami. W lewym górnym rogu znajduje się duża litera, która symbolizuje typ instalacji (tutaj „Z”). Na środku jest symbol Ø mówiący o tym, jaka jest średnica przewodu w milimetrach. Nad nią, po prawej stronie znajduje się numer uzbrojenia. Czasami pojawia się jeszcze symbol przypominający literę „T”. Odpowiada on za współrzędne, czyli pomaga w lokalizacji. Na końcach dwóch linii znajduje się wartość liczbowa, która odpowiada odległości od urządzenia. Na podobnej zasadzie skonstruowane są tabliczki gazowe.

Profesjonalne tabliczki – solidność wykonania

Dobre oznakowanie sieci wodociągowej oraz gazowej to podstawa, dlatego tabliczki orientacyjne muszą być solidne. Narażone na działanie czynników zewnętrznych nie powinny korodować ani płowieć – ważne, aby były dobrze widoczne z dystansu, a ich zawartość łatwa do odczytania.

Wykonanie tabliczek najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, podejmującej się realizacji zamówień indywidualnych i oferującej korzystne ceny przy większych zamówieniach. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 23 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama