Co mieszkaniec Gostynina powinien wiedzieć o odszkodowaniu po operacji cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) powstaje w efekcie ucisku nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka. Objawia się bólem, mrowieniem, trudnościami z wykonywaniem precyzyjnych czynności czy osłabieniem chwytu. Przeważnie nie ma możliwości ustalenia przyczyn tych dolegliwości a najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie dyskomfortu jest zabieg operacyjny. Sprawdź, co warto wiedzieć o odszkodowaniu po operacji cieśni nadgarstka.

Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka powoduje uczucie drętwienia w okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego. Przeważnie ZCN towarzyszy rozlane uczucie obrzęku, osłabienie mięśni i brak możliwości wykonywania precyzyjnych ruchów dłońmi. Takie objawy występują lub nasilają się w określonych sytuacjach — m.in. przy wykonywaniu zadań wymagających zginania i prostowania nadgarstka czy podczas długotrwałego utrzymywania go w jednej pozycji. Zdarza się to np. w czasie snu, rozmawiania przez telefon, prowadzenia auta czy czytania książki.

Zespół cieśni nadgarstka występuje także wspólnie z niektórymi chorobami reumatycznymi czy chorobami zakaźnymi. Czynnikiem ryzyka wystąpienia ZCN jest również wykonywanie niektórych zawodów wymagających powtarzających się czynności np. pisania na klawiaturze czy posługiwania się myszką komputerową.

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka — jakie ubezpieczenie?

Osoby borykające się z zespołem cieśni nadgarstka doświadczają szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, które znacząco obniżają komfort życia. Niekiedy konieczne staje się przeprowadzenie operacji i zorganizowanie rehabilitacji. Koszty zabiegu i późniejszej terapii mogą generować spore wydatki. Aby uchronić się przed finansowymi konsekwencjami takiej sytuacji, warto zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednią polisę.

Świadczenie z tytułu operacji możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia na życie lub zdrowie, o ile zdecydujesz się na odpowiednie rozszerzenie umowy. Wykupienie dodatkowego wariantu przeważnie jest niezbędne, ponieważ podstawowa polisa nie gwarantuje, że otrzymasz odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka. Przed wyborem konkretnej oferty zapoznaj się dokładnie z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób dany ubezpieczyciel definiuje chorobę i operację oraz czy za zabieg na ZCN przysługuje Ci odszkodowanie.

Ile odszkodowania za operację cieśni nadgarstka?

Wysokość odszkodowania z tytułu operacji zależy od wielu czynników. Maksymalną rekompensatę określa tzw. suma ubezpieczenia (SU). Przykładowo, jeśli SU wynosi 45 000 zł, za zabieg cieśni nadgarstka otrzymasz odszkodowanie nieprzekraczające tej kwoty – najczęściej jej określony procent.

Wysokość uzyskanego świadczenia zależy od rodzaju przeprowadzonej operacji. Ubezpieczyciele z reguły dzielą zabiegi na 5 klas, które określają stopień ich skomplikowania. Operacja na ZCN zazwyczaj zalicza się do IV klasy i umożliwia uzyskanie odszkodowania w wysokości 10% sumy gwarantowanej. Niekiedy o otrzymaniu odszkodowania decyduje to, czy w trakcie zabiegu przeprowadzano artroplastykę nadgarstka bądź śródręcza.

Którzy ubezpieczyciele oferują odszkodowanie za operację cieśni nadgarstka?

Ubezpieczenie uwzględniające odszkodowanie za przeprowadzenie operacji cieśni nadgarstka proponuje kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Taką opcjonalną polisę można wykupić m.in. w PZU Warcie, Compensie i w Allianz. W zależności od polityki firmy, ubezpieczyciele oferują rozmaite dodatkowe świadczenia np. przy wystąpieniu uszczerbku na zdrowiu, hospitalizacji, leczeniu za granicą czy niezdolności do pracy. Ponadto zapewniają atrakcyjne pakiety assistance gwarantujące wsparcie medyczne w niespodziewanych sytuacjach (w ich ramach możliwe są np. organizacja i pokrycie kosztów transportu medycznego, dowiezienie leków).

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne?

Przy wyborze ubezpieczenia na wypadek zabiegu niemałe znaczenie ma karencja, która najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Ma ona na celu chronić interesy ubezpieczyciela i uniemożliwia ubieganie się o świadczenie z tytułu operacji, jeśli ubezpieczony wiedział o zabiegu na długo przed wykupieniem polisy.

Pamiętaj też, aby przed podpisaniem umowy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenia odpowiedzialności. Są to przypadki, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy konieczność przeprowadzenia operacji została spowodowana działaniami wojennymi, skażeniem promieniotwórczym, samookaleczeniem, zatruciem alkoholem czy narkotykami oraz uprawianiem sportów w celach zarobkowych.

Prawidłowo dobrane ubezpieczenie zdrowotne pozwala nie martwić się o finanse w przypadku pojawienia się kłopotów zdrowotnych. Polisa może pokryć koszty badań diagnostycznych, leczenia, hospitalizacji i przeprowadzenia zabiegu. Ponadto gwarantuje komfort i umożliwia korzystanie z najlepszej opieki medycznej. Rozszerzenie ubezpieczenia zdrowotnego może więc przynieść wiele korzyści i zapewnić nieocenione wsparcie w kryzysowych sytuacjach.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama