• garstka
  • NOVABUD2
  • wegiel

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

siadaczka24

 

  • AKmedia.png
  • SoftNet2.png
piątek, 18 sierpnia 2017 02:20

Obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej

W dzień obchodów Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Kościele pw. NMP Matki Kościoła, odprawiona została Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas homilii Ks. Dziekan Ryszard Kruszewski zwrócił uwagę, iż w dzień rocznicy Cudu nad Wisłą, oraz Uroczystość ku czci Matki Bożej, "- musimy sobie postawić pytanie, - w jaki sposób chcemy, by nasza Ojczyzna była piękna, silna i zasobna, - i czy w tych wszystkich naszych zamierzeniach pojawia się odniesienie do Boga... Bo kiedy śledzimy różnego rodzaju spory i wydarzenia w środkach masowego przekazu, nie dostrzeżemy wysiłku duchowego i religijnego. Momentami jesteśmy świadkami czynów na granicy prawa i przemocy. - czy jest jeszcze, jak mówi wielu zatroskanych o Polskę, odniesienie do Boga...?” Warto się czasem zastanowić - "kim jestem, co robię, i po co, czyli - jaki mam cel w życiu, ponieważ cel, który jest przed nami ustawia całe nasze życie. Inaczej żyje ten, który wierzy w niebo, inaczej ten, dla którego nie ma nic, dalej..."

Po zakończonej Mszy uczestnicy obchodów złożyli wiązanki pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Całemu pochodowi przewodziła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą pana Józefa Pakulskiego oraz gostynińskie mażoretki.

Pod pomnikiem Marszałka, głos zabrał Burmistrz Miasta Paweł Kalinowski, który przywoływał tamten czas poświęcenia...

-„Do walki stawał każdy, kto był zdolny do noszenia broni, tam gdzie nie można było ogłosić mobilizacji, formowała się armia ochotnicza... Do wojska szły całe klasy gimnazjalne i drużyny harcerskie. Starsze osoby przekazywały na uzbrojenie armii oszczędności całego życia. Szeregowi żołnierze wkładali nadludzki wysiłek, przelewając krew i często poświęcając własne życie dla swojego kraju”.

Słowa uznania, Burmistrz skierował do żołnierzy obecnie pełniących służbę:

-„Dzisiaj na straży naszego bezpieczeństwa stoją polscy żołnierze, z których jesteśmy dumni. To oni walczą w miejscach gdzie toczy się wojna, pomagają zagrożonym. Wiemy doskonale, że na polskie wojsko możemy liczyć w każdej sytuacji. Żołnierzom służącym Ojczyźnie składam wyrazy uznania i serdeczne podziękowania”.

Dla oddania hołdu i pamięci o tych wydarzeniach, nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek przez różne delegacje, m. in.:  Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Samorządu Miasta, Gminy Gostynin, Władz Samorządowch Powiatu Gostynińskiego, Służb Mundurowych Powiatu, delegację NZZ Solidarność oraz władz PIS.

Na zakończenie uroczystości, Burmistrz podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym święcie patriotycznym.

foto: Alicja

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+5 # gostynianka 2017-08-19
Owszem frekwencja mogłaby być lepsza, ale to zależy od nas samych, od tego, czy zdajemy sobie sprawę, że kiedyś ktoś walczył o to, aby Polska była wolna, i że należy o tym przypominać i pamiętać. A czasem poprzez obecność i uczestnictwo, poddać się chwili refleksji nad historią własnego kraju, właśnie podczas takich uroczystości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # wjg 2017-08-18
a czemu nikt nie pisze o frekfencji gdzie podziali sie mieszkancy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • bilecka.jpg
  • J.png
  • 20200326_092234.jpg
  • zajac.png
  • 20200326_092202.jpg
  • W.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok