gostynin24

 •  
  Reklama 1000x300 pix Gostynin24
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300 praca
 •  
  dekra1
 •  
  Bar Letni
 •  
  orange
 • Bialotarsk.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  BANER OD 26.11
   
 •  
  Brico 3
poniedziałek, 25 czerwca 2018 12:13

Ostatni tydzień nauki w szkołach Feniksa

Blisko 300 uczniów zostało podzielonych na plutony szkolne i odbyło szkolenie poligonowe na obozie kondycyjno-sprawnościowym zorganizowanym na terenie stanicy harcerskiej ZHP w Gorzewie.

Licea Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks s.c. od kilku lat funkcjonują w Płocku, Olsztynie, Gdańsku, Kętrzynie, Pułtusku i Radomiu. Założycielem i Dyrektorem Generalnym szkół jest podpułkownik rezerwy Jarosław Chrobot m.in. dowódca grupy specjalnej w Kawalerii Powietrznej.  Głównym atutem szkoły są programy własne z edukacji obronnej, wychowania fizycznego, samoobrony i technik interwencyjnych. Zajęcia specjalistyczne prowadzą Oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Zajęcia z przedmiotów dodatkowych tj. Samoobrona, Sztuki Walki oraz Edukacja Obronna oparte są na programach autorskich zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej i Komendy Głównej Policji. Od nowego roku szkolnego cztery oddziały szkół Feniksa będą brały udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej wspierającej certyfikowane klasy wojskowe.

Przed przyjazdem na obóz pierwsza grupa uczniów z I LO CN-B z Radomia odwiedziła Ośrodek Szkolenia Areomobillno - Spadochronowy w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Jako członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy uczniowie trenowali techniki swobodnego spadania w tunelu aerodynamicznym. Większość z nich miesiąc wcześniej skakała już na spadochronach podczas szkolenia na lotnisku w Pile. Po udanych lotach przenieśli się w nieco mniej komfortowe warunki. Zaliczyli zajęcia praktyczne z bytowania w terenie przygodnym. Zbudowali schronienia w lesie i przez 24 godziny wykonywali zadania z dala od cywilizacji.

Następnego dnia rozpoczął się obóz kondycyjno-sprawnościowy zorganizowany na terenie stanicy harcerskiej ZHP w Gorzewie. Blisko 300 uczniów zostało podzielonych na plutony szkolne i rozpoczęło szkolenie poligonowe. Na punktach nauczania realizowali zadania z ochrony przeciwpożarowej, budowy i przeznaczenia granatów bojowych, technik interwencyjnych i samoobrony, medycyny pola walki - pierwszej pomocy przedmedycznej, budowy polowych linii kablowych, ćwiczyli maskowanie indywidualne, pokonywali teren różnymi sposobami np. działanie pododdziału w terenie bagnistym, ćwiczyli elementy wspinaczki wykorzystując techniki linowe, ćwiczyli elementy tzw. czarnej taktyki - walka w terenie zurbanizowanym, uczyli się procedur nawiązywania łączności. Część uczniów uczestniczyła w kursie płetwonurka.

W tym samych czasie wydzielona grupa uczniów brała udział w Wieloboju Młodego Spadochroniarza 2018. Zawody zostały zorganizowane przez Związek Polskich Spadochroniarzy wspólnie z Centrum Naukowo-Biznesowym Feniks s.c. i były wspierane przez żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Wielobój był oparty na zadaniach, które realizowane są w szkoleniu żołnierzy spadochroniarzy. Został podzielony na trzy etapy. Na początek zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych takich jak bieg wahadłowy, podciąganie na drążki, skrętoskłony, rozkładanie i składanie karabinka kbk AK, rzut granatem, określanie azymutów, opisywanie znaków graficznych na mapie, organizacji i technik skoków spadochronowych oraz warunków bezpieczeństwa podczas wykonywania skoków spadochronowych. Potem odbyła się sztafeta terenowa, która przyniosła wiele emocji dla zawodników oraz dopingujących kibiców. Na zakończenie pierwszego etapu zespoły układał spadochrony bojowe AD95 na czas pod czujnym okiem instruktora z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

W drugim etapie uczniowie musieli wykonać czynności skoczka po desantowaniu na zrzutowisku. Zespołu układały spadochrony na polowo i przemieszczały się w rejon zbiórki. Tam dowódca każdej z grup otrzymywał zadanie: przegrupować się marszem ubezpieczonym w rejon obiektu i wyjść na rubież wyjściową do ataku na obiekt (ok. 3 km). Zawodnicy otrzymywali mapy z zaznaczonym obiektem, który należało zaatakować, unieszkodliwić wartownika i zabrać chorągiew. Po drodze kadra przygotował niespodziankę i na uczniów czekała zasadzka. Młodzi spadochroniarze musieli obronić się podczas ataku i rozbroić pułapkę - granat z odciągiem. Potem przygotowywali plan ataku na obiekt i likwidowali wartownika - w tym celu oddawali strzał do tarczy z odległości kilkudziesięciu metrów wykorzystując broń pneumatyczną wyposażoną w przyrządy optyczne.  Następnie odnajdywali chorągiew i wyznaczoną trasą wracali w rejon obozowiska.

Ostatni etap obejmował strzelanie bojowe z karabinków kbk AK na terenie strzelnicy LOK w Płocku. Zawodnicy strzelali do celów z trzech postaw strzeleckich. Było to strzelanie dynamiczne i zespołowe. Dowódca drużyny otrzymał zadanie zwalczania celów znajdujących się w różnych odległościach i prowadził ogniem całej drużyny. Uczniowie przemieszczali się grupą zmieniając postawy i cele. Po zakończeniu ostatniego etapu uczniowie obejrzeli film "Najlepszy" oraz mieli okazję spotkać się z bohaterem filmu Jerzym Górskim.

Kolejnym element szkolenia praktycznego dla uczniów szkół Feniksa było wspólne ćwiczenia z żołnierzami 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Nasi uczniowie ćwiczyli sposoby zabezpieczenia lądowiska oraz doskonalili umiejętności taktyczne podczas marszu ubezpieczonego. Mieli również okazje zobaczyć desant żołnierzy ze śmigłowca. Tego samego dnia po południu uczniowie i nauczyciele pojechali do Brygady z rewizytą, aby się szkolić w wojskowym tunelu aerodynamicznym. Trening odbył się w ramach współpracy ze Związkiem Polskich Spadochroniarzy.

Wielobój Młodego Spadochroniarza obserwował i podsumował Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy w Warszawie generał dywizji w s tanie spoczynku Jan Kempara. W trakcie tygodniowego zgrupowania obóz odwiedzili dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej, z którymi współpracują szkoły tj. 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mirosław Bryś, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Andrzej Wasielewski, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak.

Na uroczystości zakończenia roku szkolnego obecni byli m.in. Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Zubek, Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy gen. dyw. w st. spocz. Jan Kempara, Szef Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej płk Konrad Korpowski, Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mirosław Bryś, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku ppłk Bogusław Okrasa, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Płocku podinsp. Robert Koper. Podczas uroczystości uczniowie otrzymali odznaczenia, nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Z pośród uczniów zostali wyróżnieni Prymusi szkoły, którzy osiągnęli średnią ocen 5,22. Został również wyróżniony najlepszy absolwent i otrzymał z rąk Pana generała Kempary pamiątkową szablę. Szkoły z Płocka, Olsztyna, Pułtuska i Kętrzyna zakwalifikowały się do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej wspierającej certyfikowane klasy wojskowe. Certyfikaty uczestnictwa wręczył osobiście Pan Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON Waldemar Zubek.

Na zakończenie uroczystości odbył się dynamiczny pokaz wyszkolenia uczniów. Obejmował techniki manualnego posługiwania się bronią i samoobrony. Uczniowie przygotowali również występ słowno - muzyczny z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

ZDJĘCIA: http://www.gostynin24.pl/index.php/item/1161-gorzewo-poligon-na-zakonczenie-szkoly

Mariusz Gierula

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • tomczak.png
 • janiszewska.png
 • ograbek.png
 • wojtaszewski.png
 • szafraniec.png
 • MSzmyt.png
 • BMirowicz.jpg
 • ZWitkowski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja