gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  
  dekra1
 •  
  Kuźnia Smaków
 •  
  Bar Letni
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  600x200
   
 •  
  BANER 22.10
   
środa, 31 października 2018 09:25

Wnuczka Marszałka w Sierakówku

W sposób niezwykły 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczcili uczniowie Szkoły Podstawowej w Sierakówku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na „Patriotyczną Wieczornicę” przybyła na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów pani Joanna Onyszkiewicz, wnuczka Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego w towarzystwie męża, Janusza – byłego ministra obrony. Swoją obecnością zaszczycili „Wieczornicę ” także przedstawiciele władz gminnych z wójtem, Edmundem Zielińskim, Przewodniczącym Rady Gminy, Tomaszem Lewandowskim, radni gminy Gostynin oraz przewodnicząca gostynińskiej „Solidarności Oświatowej”, Barbara Gierula.

Przypominając sylwetkę i życie Patrona, Elżbieta Mańkowska, Dyrektor Szkoły podkreśliła znaczenie i rolę Marszałka

„ …W 1920 r. polscy żołnierze zatrzymali wojska sowieckie, ocalili Polskę i serce naszej ojczyzny – Warszawę. Polska znów miała własne wojsko, władzę i stolicę. Po latach zaborów trzeba było ustalić nowe granice państwa i odbudować wiele miejsc, połączyć podzielone linie krajowe, zorganizować polskie szkoły, urzędy i ośrodki władzy. Pracy było bardzo dużo, ale szła sprawnie, bo Polacy współpracowali ze sobą i chętnie działali dla dobra kraju.

W takiej atmosferze radości, w 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Sierakówku powstała idea zbudowania szkoły.

Teren na potrzeby szkoły przekazał w 1928 r. darowizną ówczesny dziedzic wsi Sierakówek, Michał Wodziński. Już po roku budowy, w dniu 20 października 1929 roku odbyło się poświęcenie nowego dwukondygnacyjnego budynku, dokonane przez dziekana parafii Gostynin, księdza Kaczyńskiego, a 24 czerwca 1931 roku na terenie szkoły w Sierakówku odsłonięty został pomnik Józefa Piłsudskiego, jako symbolu zwycięstwa Polaków nad bolszewikami.(…)

Po wojnie, w maju 1946 roku w Sierakówku rozpoczęła funkcjonowanie 7-klasowa szkoła powszechna, ale dopiero w 2004 roku Szkole przywrócono przedwojenne imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.”

Piękne dekoracje, nastrojowe lampiony (ukłony dla Joanny Kuciapskiej), ciekawy montaż słowno-muzyczny nawiązujący do bogatych kart historii naszej Ojczyzny - przygotowany przez Panie: Annę Dyszkiewicz i Jadwigę Mańkowską - dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń, a recytacja wiersza Edwarda Słońskiego „ Rozdzielił nas, mój bracie, zły los..” o bratobójczej walce Polaków na frontach I wojny światowej, wzbudziła u wielu obecnych osób ogromne wzruszenie.

Żywiołowe wykonanie piosenek patriotycznych - pod batutą Piotra Korytkowskiego - było radosnym i pełnym pasji wspólnym celebrowaniem uroczystości, bowiem po występach uczniów zebrani przywołali atmosferę tamtych lat z ochotą odśpiewując kilka piosenek legionowych.

Po występach uczniów Dyrektor Szkoły w towarzystwie wnuczki Marszałka, Jej męża oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego, Rady Rodziców, Rady Gminy oraz zaproszeni goście oddali hołd Patronowi Szkoły i złożyli przed Jego pomnikiem wiązanki kwiatów, a honorowi goście z Warszawy przekazali szkole album „Legiony Polskie 1914-1918” oraz wpisali się do księgi pamiątkowej. 

Barbara E. Gierula

  

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+1 # Piotr 2018-11-02
Czy nazwisko Pana Onyszkiewicza p. redaktor i właścicielowi gostynin24 nie przeszło przez gardło ze względu na rozbieżność w poglądach na to co się dzieje w kraju???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • BModrzejewski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja