telefon

 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300 praca
 •  
  dekra1
 •  
  anan
 •  
  Kuźnia Smaków
 •  

  zamek

 •  
  baner 14.01
 •  
  radca prawny
wtorek, 05 marca 2019 22:13

Kształcenie w GCE zgodne z przepisami

Do redakcji portalu gostynin24 zgłosiła się mama jednego z uczniów klasy na kierunku kierowca mechanik zaniepokojona kształceniem uczniów. Jest odpowiedź dyrekcji szkoły.

 

Piszę do Państwa zaniepokojona sytuacją, która jest w GCE Gostynin. Mój syn jest uczniem trzeciej, ostatniej klasy na kierunku kierowca mechanik. Uczniowie mieli obiecane że kończąc szkołę będą przygotowani do pracy kierowcy zawodowego. Obiecywano nam rodzicom że to pierwsza tego typu klasa w Polsce i że nasi synowie zdobędą wykształcenie na dobrze płatny zawód kierowca. Klasą chwalili się politycy. Do końca roku szkolnego pozostało kilka miesięcy i sprawy wyglądają nieciekawie.

Na zakończenie szkoły, uczniowie mieli mieć skończone kursy prawa jazdy na osobowe oraz ciężarowe, a także kurs kwalifikacji (bez tego nie można pracować jako kierowca). Kłopoty były już z osobówką, choć mój syn dał radę zrobić prawo jazdy osobowe w szkole, kilku jego kolegów musiało robić to prawo jazdy prywatnie.

Prawa jazdy ciężarowe, mimo że zostało zaledwie kilka miesięcy do końca roku szkolnego, nawet się jeszcze nie zaczęły. Dyrekcja po wakacjach, obiecywała że jazdy ciężarowe rozpoczną się w październiku, potem że w listopadzie, ale nie zaczęły się do tej pory. Kwalifikacja też nie jest uczona jeszcze. Dla nas, rodziców wybór tego kierunku to wielka oszczędność - te kursy prywatnie to koszt około 6000 złotych. Teraz boimy się, że będziemy musieli to pokryć samemu, prywatnie, bo bez tego ten kierunek nie ma sensu.

Zastanawia mnie też sytuacja, że z plakatów i ulotek oferty szkoły zniknął w przyszłym roku ten kierunek kierowca-mechanik. Nie ma go też na stronie internetowej www szkoły. Syn sąsiadki chciał iść na ten kierunek, gdy to zobaczył, zadzwonił do szkoły. Pani w sekretariacie nie umiała najpierw powiedzieć przez telefon czy on będzie, po drugim telefonie powiedziała że prawdopodobnie będzie. Mam jednak wrażenie że ktoś chce wygasić ten kierunek i dlatego tego nie ma w ulotkach i ofertach. Może chodzi o oszczędności a szkoda bo obiecywano że na to szkolenia są pieniądze.

 

Poniżej odpowiedź dyrektora GCE Wojciecha Kiełbasy.

W związku z e-mailem dot. wątpliwości Państwa czytelniczki – matki ucznia GCE odnośnie kształcenia w zawodzie kierowca mechanik informuję, co następuje:

W roku szkolnym 2016/2017 w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym został uruchomiony nowy kierunek kształcenia – kierowca mechanik.

Podstawa programowa kształcenia w w/w zawodzie szczegółowo określa między innymi cele kształcenia zawodowego oraz zadania szkoły i zawiera m.in. następujące zapisy:

„uczeń wykonuje czynności związane z prowadzeniem i obsługą pojazdu samochodowego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B ”, „szkoła przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie kwalifikacji wstępnej, o której mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Kształcenie w zakresie kwalifikacji wstępnej odbywa się zgodnie z przepisami w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy.”

Gostynińskie Centrum Edukacyjne dzięki akceptacji i wsparciu Organu Prowadzącemu Szkołę wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy zdecydowało, że uczniowie oprócz wspomnianego prawa jazdy kat. B zostaną również przygotowani do zdobycia uprawnień w zakresie kat. C, C+E oraz uzyskanie potocznie zwanego „statusu kierowcy zawodowego.”

Odnośnie kat. B uczniowie klasy II mogli odbyć szkolenie w Szkole, dla wszystkich uczniów było ono bezpłatne. Wszelkie koszty związane ze szkoleniem zostało pokryte z budżetu GCE (ok. 1500 zł na 1 ucznia- tyle średnio kosztuje kurs na prawo jazdy w ośrodkach szkolenia kierowców). Szkoła zapewniła również uczniom podręczniki oraz bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej e-learing.

Jednak nie wszyscy uczniowie skorzystali z tej możliwości, na 17 uczniów 9 uczniów odbyło szkolenie w GCE. Pierwsi uczniowie do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Płocku przystąpili 13 lipca 2018 roku, dwóch z pośród trzech złożyło ten egzamin z wynikiem pozytywnym tym samym uzyskując uprawnienia kategorii B.

Szkoła nikomu nie zabraniała, wręcz przeciwnie zachęcamy do odbycia szkolenia w GCE. Każdy ma jednak prawo wyboru, np. ze względu na czas czy inne uwarunkowania.

Jeśli chodzi o test kwalifikacyjny na kwalifikację wstępną zgodnie z podstawą programową szkoła przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego z zakresu kwalifikacji wstępnej. Jest to pewna nowość i wymaga szeregu uzgodnień z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie odnośnie przeprowadzenia testu. Zgodnie z procedurami test kwalifikacyjny w zakresie kwalifikacji wstępnej jest przeprowadzany po części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje A.69 ( w tym roku jest to 18 czerwca 2019 roku o godzinie 10.00 ). Dyrektor szkoły kształcącej w zawodzie występuje z wnioskiem do Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o przeprowadzenie testu kwalifikacyjnego dla osób, które ukończyły szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej podając niezbędne dane oraz informacje o zakresie odbytego szkolenia oraz w ramach jakiej kategorii prawa jazdy osoby były szkolone. Zgodnie z powyższym dokonam czynności zapisanych w procedurach.

Odnośnie kat. C, C + E, część praktyczna na kwalifikację wstępną - została wszczęta procedura na wyłonienie firmy zewnętrznej – zgodnie ustawą Prawo zamówień publicznych- która przeprowadzi stosowne szkolenie. Organ Prowadzący Szkołę zabezpieczył w budżecie GCE środki na realizację w/w przedsięwzięcia.

Chciałbym zauważyć, że jeszcze przed feriami zimowymi ( w II semestrze) rozpoczęły się zajęcia z przedmiotu przepisy ruchu drogowego prowadzone przez nauczyciela – instruktora z uprawnieniami na kategorie C, C + E – których głównym celem jest przygotowanie do egzaminu teoretycznego na te kategorie.

Ponadto pragnę nadmienić, że Szkoła dodatkowo umożliwiła uczniom bezpłatny udział w szkoleniu w zakresie napełnianie i opróżnianie zbiorników transportowych do przewozu towarów niebezpiecznych klasy 3 wg ADR, który potocznie zwany jest kursem na nalewaki cystern. Kurs jest przeznaczony dla kierowców cystern, pracowników stacji benzynowych, pracowników baz paliw, którzy potrzebują nabyć umiejętność obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych paliwami.

Powyższe informacje potwierdzają, że jakiekolwiek obawy związane z likwidacją kierunku kształcenia w zawodzie kierowca mechanik są bezzasadne. Kierunek ten jest nowym kierunkiem, wymaga bardzo dużo pracy i zaangażowania, aby wypracować wzorce postępowania na przyszłe lata – a w przyszłości przynieść korzyści naszym uczniom.

Szukamy nowych rozwiązań dla każdego kierunku, które przyczynią się do podniesienia efektów kształcenia.

Zapraszam wszystkich chętnych do zdobycia zawodu ( nie tylko kierowcy mechanika) w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Kiełbasa

Dyrektor

Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • SRzepnikowski.jpg
 • JWozniak.jpg
 • JPlocharski.jpg
 • MBuchner.jpg
 • TZiolkowska.jpg
 • JWlodarczyk.jpg
 • ambroziak.jpg
 • kielbasa.jpg
 • maciag.jpg
 • JBartosiak.jpg
 • WKrysztofiak.jpg
 • PTomczak.jpg
 • pietrzykowska.jpg
 • chmielecki.jpg
 •  

  zamek

 •  
  baner 14.01
 •  
  radca prawny

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE