G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
wtorek, 22 października 2019 10:49

Uczniowie z Ukrainy w Jedynce

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie po raz kolejny, w ramach wymiany międzynarodowej, gościła uczniów z zagranicy. Tym razem była to grupa z Ukrainy, która wraz z opiekunami w październiku 2019r. przybyła do Jedynki w ramach realizacji projektu Moje pasje.

Koordynatorem projektu była pani Renata Kuźniewska, którą podczas prac związanych z projektem wspierali nauczyciele: Anita Stachowska i Robert Idzikowski. W przygotowanie wizyty ukraińskich uczniów w Jedynce aktywnie włączyli się również dyrektor Magdalena Andrzejczak, wicedyrektor Agnieszka Olszewska oraz nauczyciele: Małgorzata Lińska, Beata Złotnik i Alicja Żółtowska. Wizyta była bardzo oczekiwana, ponieważ nasi uczniowie zdążyli już nawiązać przyjaźnie z młodzieżą ukraińską podczas swego tygodniowego pobytu, jaki miał miejsce we wrześniu br. na Ukrainie.

Realizacja projektu opierała się na kilku modułach, w ramach których zaplanowany został pobyt ukraińskich uczniów w Gostyninie. Wśród atrakcji, jakie SP1 przygotowała dla swoich gości znalazły się warsztaty muzyczne, teatralne i komputerowe. Ważnym elementem wizyty były rozgrywki sportowe a wśród nich mecz piłki koszykowej pomiędzy uczniami a nauczycielami czy mecz piłki nożnej Polska – Ukraina. Uczniowie ukraińscy zostali wprowadzeni w świat polskiej tradycji poprzez naukę tańca jakim jest polonez, poznali polską gościnność uczestnicząc we wspólnej kolacji w pizzerii, a swoje pasje i zainteresowania mogli rozwijać podczas wycieczki do Torunia, gdzie odwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Będąc w Toruniu, goście Jedynki samodzielnie przygotowywali pierniki w Muzeum Piernika oraz zobaczyli pomnik polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

Młodzież ukraińska miała także okazję gościć w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie, gdzie obejrzała spektakl Inni z Floriańskiej. Dużo radości sprawiła wszystkim wizyta w profesjonalnym studio nagrań, gdzie można było zobaczyć pracę dźwiękowca. To właśnie tutaj polscy i ukraińscy uczniowie nagrali dwie wspólne piosenki zaprezentowane w trakcie trwania Festiwalu Pasji, jaki odbył się w ostatnim dniu wizyty. Jednym z modułów zaplanowanych podczas pobytu młodzieży z Ukrainy w Jedynce był Świat w fotografii. Efekty pracy uczniów można do dziś podziwiać na szkolnych korytarzach, które pełne są zdjęć przedstawiających między innymi Gostynin w obiektywie.

Ciekawym doświadczeniem była dla uczniów ze Złoczowa dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, w której wzięli udział. Produktem końcowym polsko - ukraińskiego projektu był Festiwal pasji, podczas którego jego uczestnicy prezentowali swoje zdolności i zamiłowania. Całość wizyty zwieńczona została wspólną biesiadą przy stołach suto zastawionych staropolskimi potrawami, które ukraińscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami ze smakiem degustowali. W przebieg wizyty zaangażowali się rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, dzięki którym pobyt w Polsce gości z Ukrainy był jeszcze bardziej atrakcyjny. Łzy i uściski żegnającej się przed wyjazdem młodzieży to najlepszy wymiar jakości tego projektu.

Anna Pakulska

SP1

 

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: « Nigdy więcej wojny Europe Code Week »

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • musial.jpg
 • brylinska.jpg

Geodezja