• garstka
  • NOVABUD2
  • baner do internetu 1000 x 300
  • spac

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

wtorek, 22 października 2019 10:49

Uczniowie z Ukrainy w Jedynce

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie po raz kolejny, w ramach wymiany międzynarodowej, gościła uczniów z zagranicy. Tym razem była to grupa z Ukrainy, która wraz z opiekunami w październiku 2019r. przybyła do Jedynki w ramach realizacji projektu Moje pasje.

Koordynatorem projektu była pani Renata Kuźniewska, którą podczas prac związanych z projektem wspierali nauczyciele: Anita Stachowska i Robert Idzikowski. W przygotowanie wizyty ukraińskich uczniów w Jedynce aktywnie włączyli się również dyrektor Magdalena Andrzejczak, wicedyrektor Agnieszka Olszewska oraz nauczyciele: Małgorzata Lińska, Beata Złotnik i Alicja Żółtowska. Wizyta była bardzo oczekiwana, ponieważ nasi uczniowie zdążyli już nawiązać przyjaźnie z młodzieżą ukraińską podczas swego tygodniowego pobytu, jaki miał miejsce we wrześniu br. na Ukrainie.

Realizacja projektu opierała się na kilku modułach, w ramach których zaplanowany został pobyt ukraińskich uczniów w Gostyninie. Wśród atrakcji, jakie SP1 przygotowała dla swoich gości znalazły się warsztaty muzyczne, teatralne i komputerowe. Ważnym elementem wizyty były rozgrywki sportowe a wśród nich mecz piłki koszykowej pomiędzy uczniami a nauczycielami czy mecz piłki nożnej Polska – Ukraina. Uczniowie ukraińscy zostali wprowadzeni w świat polskiej tradycji poprzez naukę tańca jakim jest polonez, poznali polską gościnność uczestnicząc we wspólnej kolacji w pizzerii, a swoje pasje i zainteresowania mogli rozwijać podczas wycieczki do Torunia, gdzie odwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Będąc w Toruniu, goście Jedynki samodzielnie przygotowywali pierniki w Muzeum Piernika oraz zobaczyli pomnik polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

Młodzież ukraińska miała także okazję gościć w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie, gdzie obejrzała spektakl Inni z Floriańskiej. Dużo radości sprawiła wszystkim wizyta w profesjonalnym studio nagrań, gdzie można było zobaczyć pracę dźwiękowca. To właśnie tutaj polscy i ukraińscy uczniowie nagrali dwie wspólne piosenki zaprezentowane w trakcie trwania Festiwalu Pasji, jaki odbył się w ostatnim dniu wizyty. Jednym z modułów zaplanowanych podczas pobytu młodzieży z Ukrainy w Jedynce był Świat w fotografii. Efekty pracy uczniów można do dziś podziwiać na szkolnych korytarzach, które pełne są zdjęć przedstawiających między innymi Gostynin w obiektywie.

Ciekawym doświadczeniem była dla uczniów ze Złoczowa dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, w której wzięli udział. Produktem końcowym polsko - ukraińskiego projektu był Festiwal pasji, podczas którego jego uczestnicy prezentowali swoje zdolności i zamiłowania. Całość wizyty zwieńczona została wspólną biesiadą przy stołach suto zastawionych staropolskimi potrawami, które ukraińscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami ze smakiem degustowali. W przebieg wizyty zaangażowali się rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, dzięki którym pobyt w Polsce gości z Ukrainy był jeszcze bardziej atrakcyjny. Łzy i uściski żegnającej się przed wyjazdem młodzieży to najlepszy wymiar jakości tego projektu.

Anna Pakulska

SP1

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: « Nigdy więcej wojny Europe Code Week »

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • staniszewska.png
  • balcerzak.png
  • ziolkowska.png
  • tokarska.png
  • rozanski.png
  • skalska.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok