• spac
  • baner do internetu 1000 x 300
  • garstka
  • NOVABUD2

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

  • reklama-g24.jpg
wtorek, 22 października 2019 20:14

Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry 2019"

Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry" - impreza organizowana corocznie od 1959 roku przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze łącząca w sobie działania na rzecz upamiętnienia chwały oręża polskiego z krajoznawstwem.

Zlot jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z całej Polski i odbywa się na trasach zróżnicowanych pod względem czasu ich pokonywania jak i stopnia trudności. Ma charakter gwiaździsty – trasy, pokrywające się przeważnie ze szlakami turystycznymi, wiodą z różnych stron regionu mazowieckiego i mają swoje zakończenie na Cmentarzu Palmiry w Puszczy Kampinoskiej.

W tym roku również my - uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku wzięliśmy udział już w 59 Centralnym Zlocie Młodzieży "Palmiry".

19 października punktualnie o godzinie 9.30 grupa aż 33 śmiałków wyruszyła autokarem gminnym do Puszczy Kampinoskiej na spotkanie z przygodą.
Wspólnie z Panią Anną Nowicką, (czuwającą nad poszerzaniem naszej wiedzy z zakresu historii, a przede wszystkim kształtującą w nas patriotyczną postawę) Panią Anetą Jędrzejczak (dbającą o nasz rozwój fizyczny), Panią Anitą Stempniak (dbającą o naszą poprawną polszczyznę),
Panią Elżbietę Rewicką (dbającą o to oby stan wycieczkowiczów, czyli nas był taki sam na zakończenie wyjazdu jak i na początku), Panią Jadwigą Sławińską (czuwającą nad naszym bezpieczeństwem),a także z Panią Magdaleną Lebiodą (opiekunem Samorządu Uczniowskiego, ale przede wszystkim nauczycielem towarzyszącym nam we wszystkich wycieczkach), ruszyliśmy ścieżką dydaktyczną "Do Karczmiska" w stronę cmentarza na Palmirach. Ścieżka, którą pokonywaliśmy ma długość około 2,8 kilometrów prowadzi przez niezwykle zróżnicowany teren. Po przejściu całej ścieżki dotarliśmy do Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach,
gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia zgromadzonych tam eksponatów, świadczących o dokonanych mordach w palmirskich lasach. 
Następnie w ciszy i skupieniu udaliśmy się na cmentarz. Przy wejściu na cmentarz umieszczono wyryte w kamieniu słowa, pierwotnie wyryte przez nieznanego więźnia na ścianie celi w więzieniu w Alei Szucha:

"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć."

Nad cmentarzem górują 3 krzyże posiadające zmienione proporcje – ich dłuższe ramiona mają symbolizować rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka. W lesie otaczającym cmentarz miejsca pochówków oznaczone są parami betonowych krzyży – podobne krzyże, tylko drewniane znajdują się w miejscach innych egzekucji np. w Lesie Młocińskim na Młocinach. My na naszej trasie również mijaliśmy takie miejsca...

"PALMIRSKA POLANA ŚMIERCI
SYMBOLICZNE MOGIŁY PATRIOTÓW,
WIĘŹNIÓW PAWIAKA 
ROZSTRZELANYCH w TYM MIEJSCU
w LISTOPADZIE 1939r."

Następnie wszyscy udaliśmy się na polanę biwakową "Pociecha", gdzie przy porcji żołnierskiej grochówki i ciepłej herbatce mogliśmy chwilkę odpocząć i zintegrować się z innymi uczestnikami zlotu - a było ich sporo 983 osoby.
Posileni i gotowi do dalszej drogi, o godzinie 16.30 ruszyliśmy w dalszą trasę. Udaliśmy się pod pomnik ku czci powstańczego oddziału Jerzyków, który we wrześniu 1944 roku, stoczył w tym miejscu bitwę z przeważającymi siłami Niemców. Kolejnym etapem naszej wędrówki było udanie się ponownie na teren Cmentarza -Mauzoleum w Palmirach, by wziąć udział w corocznych uroczystościach patriotyczno - religijnych, ku czci poległym tam Polakom.
Na uroczystość tą, jak co roku, przybyły osoby reprezentujące władze państwowe, wojsko, organizacje społeczne, w tym poczty sztandarowe stowarzyszeń i związków kombatanckich oraz szkół warszawskich i woj. mazowieckiego. 

Jesteśmy dumni, że w tym roku również i my mali uczniowie niewielkiej szkoły z terenu województwa mazowieckiego, jako jedyni przedstawiciele z terenu Gminy Gostynin i Powiatu Gostynińskiego, oddaliśmy hołd składając wieniec na grobach poległych w walce o wolność .

Nauczyciele SP w Białotarsku

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • migdalska.png
  • 20200809_210829.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok