gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  
  dekra1
 •  
  Kuźnia Smaków
 •  
  Bar Letni
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  600x200
   
 •  
  BANER 22.10
   
niedziela, 05 listopada 2017 22:22

Czy Waldemar Pawlak pracował dla Rosjan? Tygodnik "Sieci" atakuje naszego ziomka

W najnowszym numerze „Sieci” dziennikarze sugerują jakoby Waldemar Pawlak - wicepremier w rządzie Donalda Tuska, działał na niekorzyść państwa polskiego przy negocjacjach umowy gazowej. W zajawce do nowego artykułu można przeczytać, iż Pawlak mógł przyjąć łapówkę za przychylność wobec Rosji.

Pochodzący spod Gostynina polityk na facebooku odpowiada na materiał prasowy.

Wobec szeroko zakrojonej akcji reklamowej jednego z tygodników przedstawiam fakty podstawowe dotyczące negocjacji umowy gazowej. 

Stan początkowy. W 2006 r strona rosyjska grożąc zatrzymaniem dostaw przez spółkę RosUkrEnergo dostaw gazu (ok 3,5 mld m3) wymusiła na stronie polskiej podwyżkę cen dostarczanego do Polski Gazu o 10%. Zgodę na podpisanie tak niekorzystnej umowy wyraził w 2006 roku Minister Skarbu Wojciech Jasiński (PiS). W nagrodę dziś jest Prezesem PKN Orlen. Rząd PiS nie podjął nawet najmniejszej próby zaryzykowania czy zawalczenia w negocjacjach o zapewnienie korzystnych dla Polski rozwiązań. Jak pisze minister Jasiński do prezesa PGNiG "„…ze względu na ograniczony czas do wyrażenia opinii MSP nie miało możliwości analizy przekazanego projektu Umowy. Nie mniej mając na uwadze bezpieczeństwo energetyczne kraju (…) wyrażam zgodę na zawarcie Umowy ”. Istnieją dokumenty wskazujące, że rząd PiS i Prezydent RP w 2006 rok miał szczegółowe wyliczenia ogromnych kosztów takiej kapitulacyjnej polityki Ministra Skarbu. Prawdopodobnie artykuł w tygodniku ma zakłamać fakty i odwrócić uwagę od odpowiedzialnych za decyzje i zaniedbania w 2006 roku
W styczniu 2010 roku spółka RosUkrEnergo przestała dostarczać gaz do Polski (pojawił się deficyt 3,5 mld m3). PGNiG jak i Ministerstwo Gospodarki podjęło skuteczne wysiłki aby utrzymać niezbędne dostawy gazu do Polski. Równocześnie prowadziliśmy negocjacje aby zastąpić niepewnego pośrednika stabilnymi dostawami gazu. Pomimo bardzo wielu trudności negocjacje doprowadziły do satysfakcjonującego dla Polski podpisania porozumień w końcu października 2010 roku. Dostawy gazu ziemnego były cały czas na wystarczającym poziomie pomimo braku umowy. 
Pod koniec 2012 roku Ministrowi Skarbu Mikołajowi Budzanowskiemu i PGNiG po twardych negocjacjach i wystąpieniu do arbitrażu udało się obniżyć ceny kontraktowe dostaw gazu o 15%.
W czasie negocjacji stosuje się różne techniki, zgłasza propozycje, blefuje, oferuje dodatkowe czy pozorne korzyści natomiast faktyczne i zasadnicze znaczenie ma rezultat końcowy.
Negocjacje doprowadziły do:
1. Zagwarantowania dostaw gazu do Polski w ilości nie przekraczającej potrzeb 11 mld m3 (możliwość nie wykorzystania do 20%)
2. Zagwarantowano jednoznacznie obowiązek respektowania zmieniających się regulacji Unii Europejskiej i prawa Rzeczypospolitej Polskiej odnoszących się do rynku gazu (porozumienie zawarto przed wejściem Polski do Unii Europejskiej).
3. Operatorem przesyłowym na gazociągu został Gaz System 100% spółka skarbu państwa polskiego, gwarantująca dostęp stron trzecich do gazociągu.
4. Nie zmieniono terminu umowa wygasa w 2022 roku
5. Ustalono na zasadach europejskich wysokość taryf przesyłowych. 
W czasie rządów PiS Urząd Regulacji Energetyki ustalał taryfy przesyłowe na bardzo wysokim poziomie odbiegające rażąco od stawek rynkowych pomimo zapisanych w porozumieniu stałych taryf przesyłowych (naliczane jednostronnie nie respektowane przez stronę rosyjską).
6. Wprowadzono możliwość tzw. rewersu wirtualnego a więc zakup gazu w krajach Europy zachodniej i pobranie gazu z gazociągu Jamał (przepustowość gazociągu jest trzy razy większa niż polskie potrzeby).
7. Inne postanowienia umowy mają deklaratywny charakter np strony będą sprzyjać itp. 
Ponieważ rząd PiS likwidując Ministerstwo Gospodarki usunął serwis internetowy www.mg.gov.pl podaję adresy do materiałów źródłowych.
Debata w Sejmie o warunkach porozumienia gazowego z 2010 roku:
http://orka2.sejm.gov.pl/…/6bd6d836ea46c576c12577a8002eb131…
http://orka2.sejm.gov.pl/…/65bb22d69d701125c12577a8002eb2d2…
Treść podpisanych porozumień:
http://weglowodory.pl/…/…/Umowa-gazowa-z-Rosj%c4%85-1993.pdf
http://weglowodory.pl/…/…/Umowa-gazowa-z-Rosj%c4%85-2003.pdf
Dodatkowo materiały prasowe z tamtego okresu:
http://zielonysztandar.com.pl/2012/06/gazowe-klamstwa-pis/
http://www.se.pl/…/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy…
http://wiadomosci.onet.pl/…/po-do-pis-ws-gazu-oddajci…/kmszq
A to bardzo interesująca informacja już z czasów PiS:
http://wyborcza.biz/…/1,149543,19834634,ceny-gazu-z-rosji-d…

W ostatnich wyborach parlamentarnych Waldemar Pawlak (PSL) przegrał o mandat senatora z Markiem Martynowskim (PiS).

 pawlak1

Czytany 6249 razy

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+1 # szkoda slow 2017-11-10
"Do polityki garna sie ludzie ,ktorzy nic nie osiagneli.A wiec nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, moga godnie zyc nie dajac nic w zamian nic."By Jozef Pilsudski
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+17 # wyborca 2017-11-07
Ocena uczciwości ludzi PSL najlepiej ilustrują wyniki ostatnich wyborów samorządowych w których w naszym powiecie PSL uzyskał 3 razy więcej głosów niż PIS i uwaga 10 razy więcej głosów niż PO, przy 21% głosów nieważnych.Powstaje pytanie czy ludzie tak kochają Pawlaków ,Struzików czy są przez nich robieni w trąbę.Pozostawiam rozwadze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Dociekliwy 2017-11-06
Waldek to człowiek-instytucja, warto tu i ówdzie poczytać: https://wpolityce.pl/polityka/365721-gangsterka-pawlaka-kariera-ekspremiera-i-wicepremiera-ministra-odzwierciedla-caly-rozklad-moralny-iii-rp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-6 # Atek333 2017-11-06
Najpewniej działał z panem Macierewiczem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # fakt 2017-11-07
Najpewniej....polonisto z Bożej łaski.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # ziomek 2017-11-06
Przestańcie pisać te pisowskie głupoty,ten co podpisywał umowy dziś siedzi na stołeczku w Orlenie,a jego partia to pis. Agenta to szukajcie w osobie człowieka który niszczy nasza armie,i jego kolesiów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # fakt 2017-11-07
Jaki z ciebie "ziomek" jak ty głupi jesteś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Iotr 2017-11-06
Co to znaczy naszego zimka jakie to ma znaczenie jeśli działał na niekorzyść Polski to zdrajca a nie jakiś ziomek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • BModrzejewski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja