• garstka
  • NOVABUD2
  • spac
  • baner do internetu 1000 x 300

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

niedziela, 17 listopada 2019 13:06

Narodowe Święto Niepodległości w Sierakówku

Wyjątkowy charakter miały obchody Narodowego Święta Niepodległości w pobliskim Sierakówku połączone z jubileuszem 90-lecia Szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poświęceniem nowego Sztandaru Szkoły.

Radosne świętowanie zapoczątkowały wzruszone i przejęte dzieci witając w pięknie udekorowanej szkole rodziców, absolwentów, przyjaciół szkoły oraz licznie przybyłych zaproszonych gości z panią poseł na Sejm RP Anną Cicholską, Dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku Bożeną Woźniak, Wójtem Gminy Gostynin Edmundem Zielińskim i jego zastępcą Pawłem Goliszkiem, ks. Marcinem Milewskim z Parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili kombatanci, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, liczni samorządowcy, dyrektorzy okolicznych szkół, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, reprezentanci organizacji działających na terenie gminy oraz przyjaciele Szkoły.

W ten wyjątkowy wieczór zaprezentowana historia dostojnej Jubilatki, która - jak podkreślano w laudacjach „ mimo swoich lat trzyma się całkiem nieźle” - dostarczyła wielu wzruszeń nie tylko absolwentom, uczniom i rodzicom, ale wszystkim zebranym. Z dumą i widocznym wzruszeniem przedstawili ją absolwenci szkoły, ale szczególne wrażenie zrobiły wspomnienia prof. Grzegorza Pawlickiego - obecnego właściciela Pałacu po przedwojennym staroście i dziedzicu Michale Wodzyńskim, fundatorze placu szkolnego. Profesor zaprezentował unikalne fotografie ostatniego dziedzica Sierakówka, opowiedział o dalszych losach dzieci Wodzyńskiego, a także wspomniał o tym, że synowie profesora, od wielu lat mieszkający za granicą, z wielkim sentymentem wspominają Sierakówek. We wszystkich wspomnieniach podkreślano szczególną obecność szkoły i nauczycieli w środowisku lokalnym, w życiu społecznym gminy, zaangażowanie w propagowaniu historii i kształtowanie współczesności.

Zwieńczeniem dobrej współpracy z rodzicami, organem prowadzącym, a nade wszystko dzięki zaangażowaniu kadry nauczycielskiej było zdobycie licznych fundatorów dla nowego sztandaru Szkoły, która po kolejnych przemianach przestała być gimnazjum, zespołem szkół, a stała się ośmioklasową szkołą podstawową.

Poświęcenia Sztandaru dokonał ks. Mirosław Milewski z Parafii Miłosierdzia Bożego, po czym po licznych życzeniach złożonych na ręce Dyrektor Szkoły, pani Elżbiety Mańkowskiej, dalsza część uroczystości została przeniesiona do pobliskiej sali Ochotniczej Straży Pożarnej. Tutaj została odprawiona msza św. polowa w intencji nauczycieli, dzieci i rodziców Szkoły. W homilii ks. Mirosław Milewski podkreślał znaczenie słów wyhaftowanych na Sztandarze : Bóg, Honor, Ojczyzna i Wiedza. Mówił o szeroko pojętej wolności, będącej jednym z fundamentów polskiego społeczeństwa: obok pamięci, świadomości i tożsamości narodowej. Apelował, aby miłość do Ojczyzny gościła w naszych sercach cały rok.

Po mszy św. tym razem uczniowie szkoły, często dzieci absolwentów, w pięknej oprawie plastycznej i muzycznej ukazali historię Polski i jej dążenia do odzyskania niepodległości. Po raz kolejny udowodnili, że wszystkie słowa uznania dla nauczycieli tej szkoły, dla których praca na rzecz szkoły nie jest obowiązkiem, ale widoczną pasją, a kształcenie i wychowanie młodzieży - radością, nie były pustym frazesem, a obiecana przez Wójta Gminy Gostynin, zaplanowana w budżecie na rok następny budowa upragnionej sali gimnastycznej, może okazać się realna.

Pięknym, patriotycznym zwieńczeniem uroczystości był występ Gminnej Orkiestry Dętej Foxodeon oraz chóru Vox Cordis. Było podniośle i uroczyście, urodzinowy tort Jubilatki smakował wybornie, a serwowany na zakończenie uroczystości poczęstunek zadowolił gusta wielu smakoszy.

Barbara Ewa Gierula

fot. Beata Radecka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • 20200706_130514.jpg
  • kowalczyk.png
  • lewandowski.png
  • bilicka.png
  • stasiak.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok