G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
wtorek, 08 września 2020 19:00

Las nie zaśmieca się sam

Nowe zasady segregacji odpadów spowodowały niestety wzrost ilości śmieci wyrzucanych do lasu. Odpady z domostw w mniejszych miejscowościach odbierane są rzadziej, a wielkogabarytowe często tylko 1-2 razy do roku, dlatego ludzie pozbywają się śmieci wywożąc je… do lasu, świadomi, że jest to działanie niezgodne z prawem.

80 procent śmieci wyrzucanych do lasu to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań poprzez zużyte opony samochodowe, a skończywszy na meblach i dużym AGD.

A śmieci to przecież nie tylko problem estetyczny. Odpadki wywiezione przez ludzi są zagrożeniem dla zwierząt, często stając się dla nich śmiertelną pułapką, w której lub przez którą giną w męczarniach. Odpady to również źródło metali ciężkich, które powodują skażenie gleby, wód podziemnych i powierzchniowych. Ponadto rozkładające się śmieci mogą być przyczyną pożaru, ponieważ podczas rozkładu wytwarzają się gazy, które mogą prowadzić do samozapłonu. Uwalniają się też szkodliwe substancje do atmosfery. Sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów.

Leśnicy nieustannie walczą z nielegalnym wywozem śmieci i tworzeniem śródleśnych wysypisk. Zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne, za które grozi kara w wysokości 500 zł, a resort środowiska zapowiada podwyższenie wysokości jednorazowego mandatu karnego do 5 tys. złotych.

Z lasów Nadleśnictwa Gostynin wywieziono w 2019 r. 165 m3 śmieci tj. blisko 10 samochodów przeznaczonych do wywozu odpadów. Zbiór śmieci i koszty wywozu to ponad 50 tys. złotych.

W skali kraju te liczby są szokujące! W 2019 r. z terenów  Lasów Państwowych zebrano i wywieziono 108 tys. m3, za łączną kwotę 20 mln złotych! To 2700 wagonów kolejowych wypełnionych śmieciami po brzegi!!!

W uświadamianiu jak wielkiej wagi jest to problem, pomagają akcje społeczne, w które chętnie angażują się Lasy Państwowe. Problem śmieci dotyka przecież każdego z 430 nadleśnictw w Polsce!

My – leśnicy Nadleśnictwa Gostynin  również zachęcamy do wzięcia udziału w takich przedsięwzięciach i promujemy akcję Zabierz5zlasu.

Na czym to polega? Ze spaceru do lasu np. teraz z grzybobrania, zabierz minimum 5 śmieci. Zrób to tylko z satysfakcją dla siebie albo sfotografuj i wrzuć do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania!

Las się nam odwdzięczy!

Nadleśnictwo Gostynin

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • IMG_20230325_115415.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE