• NOVABUD2
  • wegiel
  • garstka

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

siadaczka24

 

  • SoftNet2.png
  • AKmedia.png
poniedziałek, 18 grudnia 2017 15:35

Zło dobrem zwyciężaj

W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła odprawiono w niedzielę (17.12) mszę świętą w intencji Solidarności. W tym dniu związkowcy spotkali się też przy wigilijnym stole.

– Spotykamy się w trzecią niedzielę adwentu, aby w słowie Bożym i modlitwach z radością oczekiwać na przyjście Pana. Ta postawa chrześcijańskiej radości – zbawienna w chwilach prób i – niechaj jednoczy nas dzisiaj, abyśmy mogli w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ogarnąć modlitewną troską naszą Ojczyznę oraz tych, którzy na skutek wprowadzonego stanu wojennego doświadczali prześladowań, represji, internowania i uwięzienia, niepewności i poniżenia, rozpaczy zwątpienia – mówiła na początku mszy świętej Barbara Gierula – Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gostyninie.

Po mszy świętej związkowcy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II i udali się do Domu Nauczyciela, aby podzielić się opłatkiem i skosztować wigiljnych potraw.

W luźnych rozmowach wspominano 1981 rok. Solidarność z naszego miasta od lat przypomina tamten czas, kiedy to w pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tys. osób przetrzymywanych w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. To wtedy – w wyniku działań prowadzonych przez Wojskową Radę Ocalania Wojskowego liczba internowanych sięgnęła 10 tys., a w więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców "Solidarności", doradców, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów, członków i sympatyków związanych z "Solidarnością".

Barbara Gierula twierdzi, że w Gostyninie od samego początku powstania Solidarności, jej członkowie byli nieustannie inwigilowani.

– To była ciągła walka z zakłamywanymi prawdami, z dyrektorami i ich zausznikami. Wprowadzenie stanu wojennego: internowania, zsyłki do wojska, rewizje, szkalowania, zastraszanie – to główne metody pracy funkcjonariuszy SB. Ale najbardziej bolesne były próby skłócania i rozbicia związku oraz obojętność byłych kolegów i byłych przyjaciół. Smutne odkrycie zorganizowanych przez SB, wespół z dyrektorami zakładów i towarzyszami PZPR siatek donosicieli, które na wzór sowiecki organizowały grupy do psychicznego dręczenia i likwidowania opozycji (w Gostyninie 13 grudnia 1981 roku odnotowano jedyny w byłym województwie płockim przypadek silnego pobicia przewodniczącego POM-u). Lektura akt IPN potrzebnych do mojej książki ujawniła dwie porażające prawdy: ogromny stopień nasycenia Gostynina agenturą i dobrowolność współpracy z SB. Większość agentów nie była zmuszana do współpracy – garnęła się do niej, by polepszyć swoją sytuację materialną i zawodową, czy załatwić prywatne porachunki. Ja, urodzona gostyninianka, dzisiaj mijam niektórych z nich na ulicy i nierzadko czytam ich komentarze w lokalnych portalach internetowych. Oczywiste, że nie są przyjazne naszemu Związkowi i dlatego tak trudno jest wcielać w życie przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki ”Zło dobrem zwyciężaj”! – mówi Barbara Ewa Gierula.

Redaktor Telewizji Miejskiej Sylwester Ulanowski podczas stanu wojennego rozprowadzał po naszym mieście ulotki. W niedzielę m.in. za ten czyn został honorowym członkiem Solidarności w Gostyninie.

and.

Czytany 2698 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • zajac.png
  • J.png
  • bilecka.jpg
  • 20200326_092234.jpg
  • W.png
  • 20200326_092202.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok