G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • Bajka
 • K2
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
 • stihl
środa, 07 października 2020 19:01

Kampanie online na rzecz czytelnictwa młodzieży

,,Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie zakwalifikowała się do projektu: ,,Kampanie online na rzecz czytelnictwa młodzieży" dofinansowanego ze środków NCK w ramach programu ,,Kultura w sieci". W ramach projektu młodzież promuje książkę i czytelnictwo między innymi poprzez umieszczenie postów na stronie Fb, Instagramie i www biblioteki.

Zapraszamy do przeczytania. ,,Hej  Z tej strony Wasza rówieśniczka (choć może jest trochę starsza od Was lub młodsza) Chciałabym Was zachęcić do czytania. W naszym mieście jest biblioteka, a w niej przesympatyczne Panie, które pomogą w wyborze czegoś ciekawego. Jeżeli nie traficie za pierwszym razem w Wasz gust literacki to nie ma co się zrażać. W moim przypadku do czytania zraziły mnie lektury szkolne, tak samo jak pewnie wielu młodych ludzi. Ale nie ma się co poddawać i rezygnować z czytania. W moim przypadku przełamałam się do czytania dopiero w gimnazjum, wypożyczając super książkę dla młodzieży o tematyce zakazanej miłości. W ten sposób wpadłam w wir czytania, w bibliotece bywałam co dwa tygodnie by wymienić jedną książkę na drugą. Później zaczęłam niektóre pozycje kupować i kolekcjonować swoją małą biblioteczkę. Jednak nie ma to jak iść do biblioteki i wypożyczyć. Zazwyczaj czytam romanse lub powieści młodzieżowe jednak ostatnio zainteresowałam się też książkami psychologicznymi o tematyce motywacyjnej i w tym momencie oczekuje na dwie moje nowiutkie książki. Zachęcam Was do sięgnięcia po książkę tematyki jaka Was interesuje. I pamiętajcie nie zrażajcie się po nie trafionej książce tylko szukajcie dalej tej, która trafi do waszych serduszek. Anonimowa miłośniczka książek""

,,Cześć, nasz świat zmienia się bardzo szybko. Ta nieustanna zmienność, będąca nieodłącznym elementem życia, stawia przed nami wiele pytań, na które musimy codziennie odpowiadać, by w pełni świadomie przynależeć do ludzkiej społeczności. Podstawą tego uczestnictwa zawsze musi być wiedza – nie tylko o teraźniejszości, ale także warunkującej ją historii. Szczególnie my, młodzi, powinniśmy czuć się zobowiązani do podźwignięcia ciężaru odpowiedzialności za to wszystko, czego częścią staniemy się już niedługo. Młodość, to wspaniały czas, który może stać się okresem najintensywniejszego rozwoju – w tym właśnie pomagają nam książki, szeroko objęte mianem dzieł naukowych czy też popularnonaukowych. Właściwie spożytkowane stają się najlepszym przewodnikiem po literaturze, sztuce, polityce, historii oraz, a może przede wszystkim, współczesnych problemach. Doskonale wiemy, że rzeczywistość nie sprzyja osiąganiu celu edukacyjnego – na każdym kroku musimy mierzyć się z kłamstwem, manipulacją, a nawet działaniem przeciw rozsądkowi. Odważmy się jednak być mądrymi – parafrazując słowa rzymskiego poety – miejscem zaś, z którego będziemy czerpać, niech stanie się nasza Miejska Biblioteka – tworzona wspólnymi siłami wolontariuszy, którzy zróżnicowani odmiennością charakterów, połączyli się się wspólną pasją czytania". ~ Mateusz Mularczyk,,

Czytając trzeba być przygotowanym, że dana historia, wykreowany przez autora świat i bohaterowie zostaną z nami na dłużej. Niekiedy zakochujemy się w książce (co jest zrozumiałe), nie możemy się oderwać, nie myślimy ,,trzeźwo". Coś może nas poruszyć, otworzyć oczy, zachwycić czy rozerwać serce na drobne kawałki. Sięgając po kolejną książkę otwierają się nowe wrota. Nie zawsze wiemy, gdzie poprowadzą i czy spełnią nasze najśmielsze oczekiwania. Radzę się jednak nie zrażać, tylko maszerować do biblioteki szukając nowych tytułów. Może trafimy na coś godnego uwagi. Przypadki przecież się nie zdarzają. Na jesienną porę, gdy deszcz leje srogo, a my jedyne czego pragniemy to 'utonąć' w ciepłym kocu, polecam ,, Małe kobietki '', a także dalsze kontynuacje tej jakże poruszającej historii. Przytoczę tutaj mój ukochany cytat pochodzący spod pióra L. M. Alcott: ,, Wiele jest na świecie małych Beth, nieśmiałych i spokojnych, żyjących dla innych w sposób tak radosny, że nikt nie dotrzega ich poświęcenia, aż nagle świerszcz za kominem przestanie grać i słodka, słoneczna istota zniknie, pozostawiając po sobie ciszę i cień. ''
Autor: Rosemary

,,Jakich książek my młodzi szukamy w bibliotece? Nie tylko lektur, choć pewnie większość ludzi tak uważa. Lektury to przymus konieczny, od tego się nie ucieknie. Niestety. Jednak, kiedy już możemy iść do biblioteki to chcielibyśmy znaleźć w niej książki rozwijające nasze pasje i zainteresowania. Co ja znalazłam w bibliotece? Tytuły, które sprawiły, że nie tylko kilka wieczorów spędziłam pochłonięta lekturą pełną zwrotów akcji, ale również poradniki i przewodniki. Dzięki nim pokonuję bariery językowe, jak i kulturowe. Uczyć się można zawsze i wszędzie, a niepowodzenia nie powinny nas zarażać. Powinny dawać motywację do dalszej pracy nad swoimi słabościami, które można pokonać. Coś o tym wiem. Czytając poszerzamy horyzonty, wzbogacamy nasze wypowiedzi i kiedy w towarzystwie trzeba zabłysnąć to błyszczymy. Książki dodają skrzydeł  !!! Autor postu pragnie pozostać zupełnie anonimowy.

Koordynatorzy projektu: Katarzyna Leśniewska, Renata Mielniczuk.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • TKumecka.jpg
 • RRog.jpg
 • BDyjecinski.jpg
 • AWisniewski.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE