G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • fenzo
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • stihl
   

sylwester

czwartek, 10 grudnia 2020 17:51

Raportowanie ws. bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów SARS-CoV-2

W nawiązaniu do informacji przekazanych przez Krzysztofa Strzałkowskiego, Przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w sprawie raportowania dostępnych łóżek w mazowieckich szpitalach dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem SARS CoV-2, Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje, że przekazane przez Przewodniczącego informacje są nieprawdziwe, krzywdzące i wprowadzające opinie publiczną w błąd.

W związku z nieprawdziwymi informacjami udostępnionymi i rozpowszechnionymi w przestrzeni publicznej po posiedzeniu Komisji Zdrowia Sejmiku,  przekazywanymi m.in. na profilu społecznościowym przez Pana Krzysztofa Strzałkowskiego, Przewodniczącego Komisji Zdrowia w mazowieckim sejmiku, w odpowiedzi do zarzutów, Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje, że codzienny raport ze statystykami ogólnej liczby łóżek dostępnej dla pacjentów COVID-19 (w tym miejsc respiratorowych) w placówkach otrzymywany jest bezpośrednio ze szpitali. Na podstawie przekazanych danych sumowana jest ogólnodostępna baza łóżkowa w województwie mazowieckim. Jest to więc suma liczb zdeklarowanych przez Dyrektorów placówek.

Raport obejmuje informacje o liczbie łóżek dla pacjentów z zakażeniem SARS CoV-2. – która odpowiada deklarowanej przez kierownictwo szpitala realnej liczbie przygotowanych miejsc do leczenia pacjentów z koronawirusem w placówce.  Informacja o liczbie łóżek z decyzji nie jest brana pod uwagę podczas zliczania dostępnych miejsc, które są codziennie publikowane na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

8 grudnia br. na podstawie przekazanych danych przez mazowieckie placówki, na Mazowszu dostępnych było 5 384 łóżek, w tym 432 miejsca respiratorowe dla pacjentów covid-19. Na I poziomie zabezpieczenia dostępnych było 247 łóżek, na poziomie II – 4 116 łóżek, w tym 339 miejsc respiratorowych, na poziomie III – 427 łóżek, w tym 47 miejsc respiratorowych, dla szpitali realizujących świadczenia w dodatkowych zakresach – 109 łóżek i 485 łóżek przygotowanych w szpitalach tymczasowych, w tym 46 miejsc respiratorowych.Faktycznie, w kilku przypadkach zdarza się, że szpitale, głównie wojewódzkie nie uruchamiają wszystkich łóżek wynikających z decyzji. Jeżeli doliczylibyśmy te łóżka, nazywane „papierowymi" suma wyniosłaby - 5 624 łóżka, Reasumując, w przypadku uwzględnienia liczby łóżek z decyzji, suma miejsc byłaby o 240 wyższa niż w opublikowanym raporcie (według danych na 8 grudnia).

Pokazując na przykładzie:Minister Zdrowia decyzją z 12 listopada br. polecił dyrekcji Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym łącznie 122 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARSCoV-2, w tym zapewnienie 20 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Placówka we wczorajszym  raporcie wykazała 74 dostępne łóżka – i taka dokładnie liczba zawiera się w 5384 łóżkach wykazanych w opublikowanym przez urząd wojewódzki raporcie. Nie zostały zatem uwzględnione łózka nałożone decyzją, nieuruchomione przez szpital.

Nieprawdziwa jest również rozpowszechniana informacja, że Szpital w Pruszkowie miał stworzyć 145 miejsc, ale ma ich jedynie 76.  Z przekazanych informacji przez kierownictwo szpitala w raporcie z 8 grudnia br. placówka wykazuje 145 miejsc gotowych do leczenia pacjentów z SARS CoV-2. (zgodnie z otrzymaną decyzją na 145 łóżek), z czego zajętych było 93 miejsca.Niezależnie od raportów statystycznych, należy też podkreślić, że NFZ płaci szpitalom nie tylko za realnie uruchomione łóżka, ale wszystkie objęte decyzją wojewody.Ponadto informujemy, że Wojewoda Mazowiecki od początku pandemii przygotuje bazę łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zarówno w Warszawie, jak i na całym Mazowszu, dostosowując zapotrzebowanie placówek do zmieniającej się sytuacji w podmiotach leczniczych. Po pogłębionej analizie raportów, w zakresie hospitalizowanych osób, Wojewoda zapowiedział plan częściowego przekształcenia łóżek covidowych, które zostaną przywrócone do leczenia pacjentów z pozostałymi schorzeniami. Plan obejmuje ponad 900 miejsc, które powrócą do leczenia pacjentów z pozostałymi schorzeniami. Dotychczas (do 8 grudnia) Wojewoda Mazowiecki podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek zabezpieczonych dla pacjentów z COVID-19 - łącznie 400 miejsc w 12  placówkach. Jedna z decyzji dotyczy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce zmniejszenia bazy łóżkowej o 73 łóżka (ze 150 miejsc do 77 zabezpieczonych łóżek dla pacjentów z potwierdzonym wirusem SARS-CoV-2). Nieprawdziwa jest zatem rozpowszechniana informacja, że decyzja o obowiązku utworzenia 150 łóżek w Ostrołęce wciąż obowiązuje. Wydane już decyzje dotyczą m.in.:- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach,- Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łosicach,- Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku,- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie,Przygotowywane są kolejne decyzje.
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • JMajer.jpg
 • SKrawczynski.jpg
 • JNowacki.jpg
 • 20221124_140155.jpg
 • 20221124_121554.jpg
 • 20221126_114324.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE