gostynin24

 • BricoMarche4
 •  
  Irek2
 •  

  garstka

 •  
  mrowka2
 •  
  NOVABUD2
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 • WOJ
 • MK
 • reklama g24 catering dietetyczny
poniedziałek, 01 marca 2021 15:47

Gostynin uczcił pamięć żołnierzy niezłomnych

Składając znicze i wieńce pod tablicą poświęconą ppor. Henrykowi Jóźwiakowi, ps. "Groźny".

Pod budynkiem Komendy Powiatowej Policji, na którym znajduje się wspomniana tablica, zebrało się kilkoro przedstawicieli naszego miasta – wiceburmistrz Halina Fijałkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Reder, zastępca wójta gminy Paweł Goliszek, a także dyrektor GCKiTW w Białem Cezary Szymczak. Obecny był również komendant Zbigniew Włodkowski oraz delegacja Nadleśnictwa Gostynin z nadleśniczym Jackiem Liziniewiczem na czele.

Złożenie kwiatów nastąpiło punktualnie o dziesiątej. Mimo pogodnego nastroju zgromadzonych panowała atmosfera zadumy nad przeszłością naszego miasta i historią ludzi z nim związanych.

 "Groźny", bo taki nosił pseudonim, po II wojnie światowej wspólnie z Władysławem Dubielakiem ps. "Myśliwy" organizował Ruch Oporu Armii Krajowej na terenie naszego powiatu, a także prowadził działalność wywiadowczą w strukturach MO i UB. Udało mu się zresztą awansować na komendanta posterunku MO w Dobrzykowie (w latach 1945-46). W czasie nieudanej akcji odbicia uwięzionych żołnierzy ROAKu, 1 grudnia 1946 roku, w walce z grupą operacyjną UB pod Golonką koło Gąbina poniósł śmierć.

gostynin.pl

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • AKucharski.jpg
 • JZiarek.jpg
 • TSkrzynecka.jpg
 • GJedrzejewski.jpg
 • JOkupski.jpg
 • AZiolkowska.jpg
 • JMarciszewska.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja