gostynin24

 •  
  mrowka2
 •  

  b

 •  
  Irek2
 •  
  NOVABUD3
 •  

  garstka

 •  
  petecki gostynin 1000x300
 • reklama g24 catering dietetyczny
 • WOJ
 • MK
wtorek, 23 marca 2021 15:05

Oświadczenie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim

„Kościół Płocki i jego wierni w czasie pandemii. Blaski i cienie”

1. Od marca 2020 r. Polacy mężnie stawiają czoło wielorakim zagrożeniom, jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa SARS-COV-2. Zauważamy, że rozprzestrzenianie się tej choroby wpłynęło też na życie, działalność i sytuację Kościoła Płockiego. Nasze uznanie i radość budzą znane wcześniej i zupełnie nowe formy aktywności religijnej, kontaktu duszpasterzy z wiernymi świeckimi oraz troski o dobro wspólne.           Wśród tych działań podejmowanych przez wiernych, duchownych i świeckich, nie sposób nie zauważyć następujących: szybkie i adekwatne do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej zorganizowanie przez proboszczów i ich współpracowników możliwości udziału w liturgii Mszy świętej, rekolekcjach, dniach skupienia i szkoleniach, także z wykorzystaniem środków społecznego przekazu; wzmożona aktywność Caritas Diecezji Płockiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i innych wspólnot religijnych, organizujących pomoc na rzecz osób w podeszłym wieku, samotnych, chorych i biednych; ofiarna posługa pracowników służby zdrowia i kapelanów szpitalnych.

Z pewnym niepokojem dostrzegamy też negatywne skutki pandemii, w tym: zmniejszenie się liczby uczestników Mszy świętych niedzielnych, zwłaszcza dzieci i młodzieży; rozluźnienie więzów ze wspólnotą parafialną wśród tych wiernych, którzy wcześniej jedynie okazjonalnie uczestniczyli w kulcie publicznym; lęk i niepokój wielu ludzi o przyszłość; mniejszą skuteczność oddziaływania religijnego i nauczania dzieci i młodzieży, realizowanych w trybie zdalnym; wystąpienia z Kościoła i postępującą sekularyzację wśród ludzi młodych.

2. Wyrażamy naszą głęboką wdzięczność duszpasterzom, że podejmowali i podejmują nadal starania, aby kościoły i kaplice w naszej diecezji pozostały otwarte do dyspozycji wiernych spragnionych Najświętszej Eucharystii, umocnienia na duchu i rozgrzeszenia w sakramencie pokuty. Cieszą nas również różne inicjatywy pastoralne, w ramach których księża usiłują zapewnić wiernym świeckim dostęp do sakramentów świętych, słowa Bożego, błogosławieństwa Kościoła, kontaktu ze wspólnotą parafialną, także te z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Na szczególne uznanie zasługują wreszcie rozliczne, niekiedy nowatorskie, przejawy odpowiedzialności wiernych świeckich za szerzenie Królestwa Bożego w świecie, w tym: podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych przez Internet, zwłaszcza adresowanych do młodzieży; pielęgnowanie ducha indywidualnej i wspólnotowej modlitwy w rodzinach; zainteresowanie się losem ludzi potrzebujących pomocy; zrozumienie dla potrzeb materialnych parafii, dzięki której nasze wspólnoty mogły uniknąć poważnych problemów finansowych.

3. Dostrzegając pewne przejawy braku odpowiedzialności za zdrowie i życie bliźnich biorących udział w liturgii sprawowanej w kościołach i kaplicach, apelujemy o powszechne zachowywanie sprawdzonych i niewiele kosztujących sposobów ograniczenia przenoszenia wirusa, a zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu między uczestnikami liturgii i korzystanie ze środków dezynfekcyjnych przy wejściu do świątyni. Księży proboszczów prosimy o zapewnienie osobom uczestniczącym w Najświętszej Ofierze możliwości przyjmowania Komunii świętej także na rękę.

4. Podzielając opinię lekarzy, że szczepionki przeciw COVID-19 służą ochronie życia ludzkiego, zachęcamy wiernych i ludzi dobrej woli do pielęgnowania tej szczególnej formy miłości bliźniego i odpowiedzialności społecznej, jaką jest poddanie się dobrowolnemu szczepieniu.

5. Prosimy wreszcie księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich o nieustawanie w modlitwie za chorych, personel medyczny i zmarłych w wyniku zakażenia. Prosimy o zrozumienie i empatię dla ogarniętych lękiem przed zarażeniem SARS-COV-2. Świadomi kruchości naszego życia i potrzeby porządkowania go, wreszcie wyglądając z nadzieją możliwie rychłego ustąpienia pandemii, zadbajmy o to, by być odpowiedzialnymi za życie własne i bliźnich. Chrońmy przed zarażeniem wirusem tych, z którymi modlimy się w kościołach bądź spotykamy poza nimi.

Płock, dnia 23 marca 2021 r.

Oświadczenie podpisali: ks. dr hab. prof. UKSW Jan Krajczyński, przewodniczący, ks. bp dr Mirosław Milewski, dr Elżbieta Grzybowska, mgr Aleksandra Jadczak, prof. dr hab. Janusz Kempa, mgr Henryk Kowalczyk, mgr Mirosław Koźlakiewicz, mgr Elżbieta Kuminiarczyk, prof. dr hab. Janusz Zieliński

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+7 # są tacy 2021-03-24
Dzisiaj dowiedziałem się od jednego seniora,że się nie szczepi ,bo nie chce żeby mu"CIPSA" wszczepili.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # k 2021-03-24
z bardzo pewnym niepokojem obserwuję, że przy ponad 20 tys. zakażeń / dobę niektórzy wciąż wierzą, że w kościele się nie zarażą. A Kościół nic z tym nie robi!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # szok... 2021-03-24
.....widzisz jak silna jest wiara tych ludzi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # Brak słów.... 2021-03-23
W Rzymie zrezygnowano z mszy - aby ograniczyć epidemie - ale Polska to całkiem inny świat- tu się pieniądz liczy nie ludzkie zdrowie czy życie. Postępowanie kościoła wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz tuszowania spraw związanych z wykorzystywaniem przez duchownych dzieci skutecznie wyleczy wielu z wiary!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+22 # Czyżby? 2021-03-23
"Prosimy wreszcie księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich o nieustawanie w modlitwie za chorych, personel medyczny i zmarłych w wyniku zakażenia". Moja mama nie była "zakażona" , ale stała się ofiarą tych, którzy ją zawiedli w chorobie, nie zdiagnozowali, bo polityka państwa im na to pozwoliła. Zmarła bez ochrony medycznej jak tysiące Polaków!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+20 # niestety 2021-03-23
Wiele osób cierpi czy umarło z powodu braku dostępu do lekarzy. To jest chore, żeby człowiek nie mógł umówić się na wizytę u lekarza w normalnym terminie, tylko czekał z bólem ponad tydzień na najbliższy wolny termin. XXI w. a ortopeda przyjmował pacjentów na parkingu przed przychodnią, bo panie pielęgniarki ustalają kogo wpuścić do budynku, a kogo nie. Służba zdrowia??? A gdzie NFZ! Dlaczego nasze pieniądze są tak marnotrawione?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • gralak.png
 • Klosinski.png
 • lewicki.png
 • zaborowska.png
 • zakrzewski.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja