gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 • k2.jpg
 • k1.jpg
 • kondolencje.png
 •  
  kino
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
 •  
  600x200
wtorek, 15 czerwca 2021 07:30

1276 sołectw ze wsparciem Samorządu Mazowsza

Co zrobić, by uatrakcyjnić swoje otoczenie? Najlepiej zmobilizować lokalną społeczność i pozyskać pieniądze. W ten sposób zrealizowanych zostało już ponad cztery tysiące projektów w mazowieckich sołectwach. A wszystko dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw. To właśnie ten program daje narzędzia i środki wspierające rozwój „małych ojczyzn”.

Na Mazowszu mamy ponad 7 tysięcy sołectw. Te najmniejsze społeczności lokalne z roku na rok zmieniają się i rozwijają. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa realizuje „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw”. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, zainteresowanie programem z roku na rok rośnie, a dofinansowane projekty są bardzo różnorodne. – Ile wniosków, tyle pomysłów. I bardzo dobrze, bo nasz program jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i ma służyć jednemu – zapewnieniu dobrych warunków do życia i odpoczynku.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw – na czym polega? Krótko mówiąc to konkretne pieniądze dla sołectw z Mazowsza, które na wybrane zadania otrzymują do 10 tys. zł. Jest jeden warunek: minimum drugie tyle dokłada gmina. I najistotniejsze – zgłaszany projekt musi dotyczyć realnych potrzeb mieszkańców. Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk pieniądze pozwolą na niewielkie, ale niezwykle ważne dla mieszkańców wsi inwestycje. – Od 4 lat program cieszy się dużym zainteresowaniem, a to także sygnał dla nas, że te małe granty dla sołectw to był strzał w dziesiątkę. Mieszkańcy realizują swoje pomysły, a przy tym też dobrze się bawią i integrują – dodaje.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku sołectwa mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł na m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Jak zaznacza sołtys wsi Stare Boryszewo Elżbieta Michalska, MIAS jest jednym z ważniejszych programów dla mazowieckich gmin. – Widać to szczególnie po pandemii, gdzie samorządy potrzebują każdych środków finansowych. W tym roku w ramach tego programu nasza gmina zmodernizuje wiejską świetlicę. Wyremontowany obiekt pozwoli na aktywizację okolicznych mieszkańców i organizację wielu lokalnych wydarzeń.

Samorząd Mazowsza na realizację MIAS 2021 przeznaczył ponad 12,5 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną na 1276 projektów z 256 mazowieckich gmin. Ponad 1,1 mln zł trafi do subregionu płockiego na realizację aż 114 projektów z 23 gmin.

Program się rozwija

Gdy program startował w 2018 r., gmina mogła ubiegać się o dofinansowanie tylko dwóch projektów. Jednak duże zainteresowanie grantami sprawiło, że samorząd Mazowsza postanowił MIAS nie tylko kontynuować, ale i rozwijać. Co roku liczba dofinansowanych projektów zwiększała się. W tegorocznej edycji liczba wspartych projektów zależała od wielkości gminy. Gminy, w których jest mniej niż 28 sołectw – mogły ubiegać się o dofinansowanie maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy mogły złożyć nawet 18 wniosków. Więcej informacji o programie można znaleźć na www.mazovia.pl/

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • zlotowski.png
 • grzybowska.png
 • uniewski.png
 • krzeszewska.png
 • JSmyczynski.jpg
 • furmanek.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja